mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 9  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


O pravnih in sosedskih zadevah : Lastništvo psa v bloku
Dodal/a gost 29.6.2006 14:22:01 (3170 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Zanima me ali obstaja kakšen predpis, odlok, ... ki določa pogoje lastništva domačih živali v blokih. Hišnik (ne upravnik) našega bloka je namreč izjavil, da tisti, ki pač že imajo pse, naj jih imajo, za vsako novo pridobitev pa mora dotični dobiti soglasje vseh lastnikov stanovanj. Seveda soglasja vseh ne moreš dobiti nikoli...
Ali je možno, da ima blok tak pogoj vpisan v svojem hišnem redu in ali je v tem primeru ta pogoj potrebno upoštevati?
Ali so glede lastništva živali v večstanovanjskih stavbah še kakšni drugi predpisi, razen glede motenja javnega reda in miru?

Odgovor:
Posebnega predpisa ali zakona, ki bi določal pogoje lastništva domačih živali v večstanovanjskih hišah, ni. V Stanovanjskem zakonu pa je opredeljeno, na kakšen način se urejajo medsebojna razmerja med etažnimi lastniki glede stroškov upravljanja in drugih stroškov, ki izvirajo iz večstanovanjske stavbe, ter način upravljanja in raba večstanovanjske stavbe. V ta namen etažni lastniki sklenejo pogodbo o mesebojnih razmerjih. Iz tega tudi izhaja, da se o skupnih vprašanjih odloča na zboru etažnih lastnikov. Praviloma veljajo (in jih je treba upoštevati) vsi sklepi, ki so jih na zboru sprejeli z več kot 50 % večino. Kadar zbor etažnih lastnikov ni sklepčen, se razpiše nov datum zbora, na katerem pa lahko odloča večina prisotnih. O nekaterih vprašanjih je potrebno 100 % soglasje etažnih lastnikov. če imate v vašem bloku izobešen hišni red, ki je bil sprejet na zboru etažnih lastnikov, in je v njem opredeljeno tudi imetništvo živali v stanovanju, ga morate seveda upoštevati. V primeru, ko zbor sprejme sklep o plačevanju stroškov tudi za živali, morate ta sklep upoštevati. Enako tudi v primeru, ko zbor sprejme sklep, da je za imetništvo živali v posameznem stanovanju potrebno soglasje vseh ostalih. Hišnik sam o tem ne more odločati. Preberite Stanovanjski zakon in Zakon o zaščiti živali, v katerem je opredeljeno dopustno število živali.

Odgovarja: Martin Simončič

Tiskanju prijazna stran Pošlji prispevek prijatelju
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.