mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 27  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


Dodal/a gost 29.6.2006 14:22:01 (3097 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Zanima me ali obstaja kakšen predpis, odlok, ... ki določa pogoje lastništva domačih živali v blokih. Hišnik (ne upravnik) našega bloka je namreč izjavil, da tisti, ki pač že imajo pse, naj jih imajo, za vsako novo pridobitev pa mora dotični dobiti soglasje vseh lastnikov stanovanj. Seveda soglasja vseh ne moreš dobiti nikoli...
Ali je možno, da ima blok tak pogoj vpisan v svojem hišnem redu in ali je v tem primeru ta pogoj potrebno upoštevati?
Ali so glede lastništva živali v večstanovanjskih stavbah še kakšni drugi predpisi, razen glede motenja javnega reda in miru?

Odgovor:
Posebnega predpisa ali zakona, ki bi določal pogoje lastništva domačih živali v večstanovanjskih hišah, ni. V Stanovanjskem zakonu pa je opredeljeno, na kakšen način se urejajo medsebojna razmerja med etažnimi lastniki glede stroškov upravljanja in drugih stroškov, ki izvirajo iz večstanovanjske stavbe, ter način upravljanja in raba večstanovanjske stavbe. V ta namen etažni lastniki sklenejo pogodbo o mesebojnih razmerjih. Iz tega tudi izhaja, da se o skupnih vprašanjih odloča na zboru etažnih lastnikov. Praviloma veljajo (in jih je treba upoštevati) vsi sklepi, ki so jih na zboru sprejeli z več kot 50 % večino. Kadar zbor etažnih lastnikov ni sklepčen, se razpiše nov datum zbora, na katerem pa lahko odloča večina prisotnih. O nekaterih vprašanjih je potrebno 100 % soglasje etažnih lastnikov. če imate v vašem bloku izobešen hišni red, ki je bil sprejet na zboru etažnih lastnikov, in je v njem opredeljeno tudi imetništvo živali v stanovanju, ga morate seveda upoštevati. V primeru, ko zbor sprejme sklep o plačevanju stroškov tudi za živali, morate ta sklep upoštevati. Enako tudi v primeru, ko zbor sprejme sklep, da je za imetništvo živali v posameznem stanovanju potrebno soglasje vseh ostalih. Hišnik sam o tem ne more odločati. Preberite Stanovanjski zakon in Zakon o zaščiti živali, v katerem je opredeljeno dopustno število živali.

Odgovarja: Martin Simončič


Dodal/a gost 22.10.2005 9:56:53 (1534 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Zanima me, ali nam lahko sosed prepove, da bi imeli psa? Zanimamo se za velikega švicarskega planšarskega psa. Živimo v lastni hiši z dokaj velikim vrtom. Je potreben pesjak ali zadostuje le koča in ograjen vrt? Je res, da v času, ko je sam, ne grize čevljev, copatov in podobno? Kako je s šolanjem?

Odgovor:
Vsako pretirano lajanje je motenje sosedov, ponoči pa tudi motenje nočnega reda in miru. Zaradi lajavcev redno prihaja do medsosedkih sporov in problemov. če boste res kupili velikega švicarskega psa, mu postavite velik pesjak z izolirano uto, nad katero naj bo še dodatna streha. To naj bo njegovo pribežališče, zavetje in prostor za počitek in spanje. če imate okrog vrta dobro ograjo, so vrata pesjaka lahko stalno odprta, da bo imel pes še več prostora. Nekateri psi grizejo predmete, nekateri jih ne. In če jih bo vaš grizel, ga boste morali tega odvaditi. Tudi za švicarje se priporoča obisk dobre pasje šole, najprej tečaja za mladičke, potem pa še nadaljevanje. Psa je potrebno na nek način zaposliti in kaj je lepšega, če je najprej zaposlen s prijetnim učenjem, potem pa naučene veščine lahko vsak dan utrjujeta in nadgrajujeta.

Odgovarja: Martin Simončič


Dodal/a gost 22.10.2005 9:23:13 (1334 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Imam 3,5 let starega in mirnega zlatega prinašalca, zdravega in cepljenega, šolanega, a kaj mi vse to pomaga, ko pa je pred dnevi v igri z žogo pred našo vrtno ograjo nenamerno ugriznil sosedovo deklico, staro 12 let. Ali kdo ve, kako postopati v tem primeru, saj so dekličini starši poškodbo sanirali v ambulanti in tudi prijavili policiji. Staršem sem dejal, da jim bom povrnil vse stroške, ki so nastali. Kakšne so moje obveznosti in pravice v takšnih primerih, saj nimam nobenih tovrstnih izkušenj, čeprav je to moj tretji pes?
Zoran

Odgovor:
če imate zavarovano hišo, imate zavarovanega tudi psa, če povzroči škodo tretji osebi. V tem primeru bo na osnovi dokazil škodo povrnila zavarovalnica. če tega nimate, je morda najbolje in najceneje, da se dogovorite za izvensodno poravnavo. Vaša obveznost je poravnava nastale škode in odškodnina za bolečine, strah in možne posledice. Vaša pravica pa je najeti dobrega odvetnika, ki bo v morebitnem sodnem postopku znižal zahtevano odškodnino. Iz prakse vam lahko povem, da so odškodnine v podobnih primerih v izvensodnih poravnavah veliko nižje kot v sodnih postopkih. V naprej je vaša stalna obveznost dosleden nadzor psa v izogib novemu incidentu.

Odgovarja: Martin Simončič


Dodal/a jana 22.10.2003 21:23:28 (1394 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Imam zelo prijazno in lepo škotsko ovčarko, ki je stara 14 mesecev. Ko je bila stara dva meseca, jo je ugriznila bela višavka, v četrtem mesecu starosti se je to spet ponovilo. Lastnika višavke sem večkrat opozorila, vendar se mi je režal v brk in kričal, da je na svoji zemlji in lahko počne kar želi. Po drugem ugrizu sem ga prijavila in je moral plačati kazen, ker popadljiva psica ni bila na povodcu, ko je ugriznila mojo psičko. Od takrat naprej nimam miru. Lastnik te višavke je psihičen bolnik in jo še vedno namerno spušča name vsakič, ko grem mimo njegove hiše po cesti. Zadnjič me je začopatila za nogo, vendar sem ji ušla. Lastnik se je bedasto nasmihal. Višavka napada tudi druge pse in oblaja vsakogar, ki gre mimo. Lastnik z njo slabo ravna, večinoma je zaprta v pesjaku, opazila pa sem, da jo tudi pretepajo, tako kot lastne otroke. Rada bi imela mir pred njimi, kaj naj naredim? Moja psička si namreč pol leta ni upala tam mimo in sva hodili okrog, sedaj pa se je nekako navadila, da greva tam mimo.
Nataša

Odgovor:
Žal vam drugega kot prijavo na najbližji center za zaščito živali ne morem predlagati, saj resnično ne vem, kdo ima pravno moč lastniku psičko odvzeti. Kar bi po vašem opisu bilo najbolje.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 21:22:53 (1704 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Pred skoraj dvemi leti smo kupili psičko pasme beagle. Zelo jo imamo radi in ko sem danes zjutraj zvedela, da je naš sosed zagrozil moji sestri, da bo psičko Zojo zastrupil, če jo še enkrat vidi na njegovem vrtu, sem bila šokirana in besede so me zelo zbegale. Psička je bila morda na njegovem vrtu le dvakrat in še tedaj zaradi pasje trave, ki jo kot vsak drug pes potrebuje za prebavo. Sosed trdi, da mu je uničila zelenjavo, ni pa prepričan, da jo je res ona, saj se po naši vasi sprehaja veliko psov. Psičke nikoli ne spustimo ven, da bi se sama sprehodila. Prespi vedno v hiši in če je treba, ponavadi kar na naši postelji in, ko je potrebna sprehoda, jo peljemo na dolg in obširen sprehod. Zanima me ali obstaja kakšen zakon, ki bi mu lahko preprečil, da bi njegove grožnje uresničil?
Bogdan

Odgovor:
Predlagam previdnost, kajti zakona, ki bi vas ščitil, ne poznam. Šele po dogodku in če imate trdne dokaze, da ga je resnično zastrupil sosed, ga lahko tožite. Zastrupitev psičke lahko preprečite le s skrbnim varstvom in nadzorom.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 21:22:24 (1342 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Zanima me, kje si lahko preberem več o dolžnostih in odgovornostih lastnikov psov. Namreč, sosedov pes je lovil našega (ni bila igra), pri čemer je naš pes zbežal z dvorišča na ulico. Pri tem je pripeljal mimo poba na motorju, zbil našega psa in si pri tem poškodoval ključnico in odrgnil stegno. Pes pa je od takrat psihični bolnik, boji se lastne sence... No, zanima me, kaj me lahko čaka, zato bi bil vaše pomoči zelo vesel.
Dorajno

Odgovor:
Pričakujete lahko finančne stroške - ev. odškodnino (v primeru, da se ta odloči za tožbo) in najbrž obisk (in stroške) pri sodniku za prekrške.
Nekoliko težje rešljiv problem pa bo psiha vašega psa. S svojo prisotnostjo in pozitivnim vplivom nanj si boste pridobili zaupanje psa in ga pozitivno motivirali. Hkrati pa zaščitite psa pred takimi neljubimi dogodki. Prvenstveno ogradite dvorišče in s tem preprečite dostop sosedovemu psu do vašega.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 10.10.2003 19:42:14 (1251 x prebrano)
O pravnih in sosedskih zadevah

Vprašanje:
Zanima me, kako je z zakonom opredeljeno, na kakšen način naj v strnjenem naselju lastnik psa poskrbi, da s svojim ljubljencem, ki ga ima tudi ponoči zunaj v uti, ne moti svojih sosedov (kolikšna naj bi bila oddaljenost psa od sosedove hiše, sosed ima namreč psa v uti približno 4m od naše hiše).
Matjaž

Odgovor:
Mislim, da oddaljenost psa od sosedove hiše ni zakonsko opredeljena.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.