mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 10  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 56 »
Dodal/a gost 21.11.2003 21:11:52 (1833 x prebrano)
O vzrejnih pregledih

Vprašanje:
Imam leto in pol staro psičko z rodovnikom. Odločila sem se, da bi imeli eno leglo, ko pa sem šla na vzrejni pregled, so mi rekli, da psička zaradi predsekavosti ne more dobiti vzrejnega dovoljenje. Zanima me, če se predsekavost podeduje in ali so jo imeli tudi predniki. Zanima me tudi, če mladičke, preden jim podelijo rodovnik, kdo telesno pregleda, ali dobijo mladički rodovnik glede na starše. Glede na to, da kot laik kupiš rodovniškega psa, lahko pričakuješ, da bo mladiček kot se spodobi.
Sabina

Odgovor:
Podeduje se lahko vse, zato ni razloga, da se tudi predgrizavost pri psih ne bi podedovala. Zgodi se, da ima mladič nepravilen ugriz, pa čeprav imata oče in mati normalen ugriz. S standardom za pasmo je tako točno predpisano, kakšen ugriz mora imeti pasma. Vsa druga odstopanja so seveda diskvalifikacija z razstave ali pa prepoved vzreje.
Ko se mladiči skotijo, jih pregleda vzrejni referent. Ta pregled je bolj povezan s poporodnim stanjem matere in mladičev. Nikakor pa to ni ocena zunanjosti. Naslednjič se eventuelno mladiči pregledajo pri starosti 7 tednov, ko so tetovirani. Vzrejni referent ni kompetenten, da daje oceno o zunanjosti psov. Prijava legla se napiše ob prvem pregledu. Prijava legla je osnova za pridobitev rodovnikov. Naknadna pridobitev rodovnikov v Sloveniji ni možna.
Tako laiki kot tudi stari kinološki mački si želijo lepe in zdrave pse. Žal nekatere zadeve lahko vidimo, ko so mladiči majhni (barva dlake, okotenost, oblika telesa, glave ...), nekatere zadeve, kot je ugriz, pa se težko predvidi.

Odgovarja: Andreja čučnik


Dodal/a gost 20.11.2003 10:54:48 (3558 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Imam višavskega terierja. Psička je stara leto dni. Preden sem jo kupila, sem se pozanimala o njej, in mi je g. Matoša Ivan iz Celja rekel, da je psička z rodovnikom, da je zdrava, 4 mesece stara, da stane 70.000 tisočakov ter da naj nemudoma pridem, ker jo bo drugače prodal, in oh in sploh. Ko pa sem prišla, sem dobila samo psa in knjižico o cepljenju in čao.
Sedaj pa slišim, da krožijo govorice, da naj bi jih Matoša uvažal in ljudi naplahtal, da so psi čistokrvni, kasneje pa se izkaže, da so mešanci.
Mene pa zanima, če sem kupila psa višavskega terierja ali pa kakega mešanca. Kako to naj izvem?
Kje mora biti psička tetovirana? Namreč je tetovirana na prednji desni mišici na nogi, (malo niže od vratu). Drugače je zelo živahna, navihana, trmasta...

Odgovor:
Sama tetovaža še ne pomeni, da je pes res rodovniški in čistokrven. Zraven spadajo tudi "papirji" in vpis v rodovno knjigo. Verjetno psička ni slovenskega porekla, zato vam na KZS najbrž ne bodo mogli pomagati. Lahko poizkusite in vprašate, če je pod to tetovirno številko, ki jo ima psička na stegnu, vpisan kakšen kuža v slovensko rodovno knjigo. Bolj verjetno je, da je psička pripeljana iz tujine (morda Madžarska...).
Predlagam, da se obrnete na gospo Brigito Kremser, vzrediteljico višavskih terierjev. Dogovorite se in peljite ji pokazat svojo višavko. Prav gotovo vam bo povedala svoje mnenje o vaši psički - je lahko prava višavka ali mešanka.
Glede rodovnika je zadeva bolj skrivnostna. Tudi, če vam g. Matoša zagotovi, da je rodovniška, pove imena njenih staršev ali celo prinese rodovnik (dokument), še ni rečeno, da je psička tista, za katero jo predstavlja.
Takim zapletom se lahko izognete edino tako, da kupujete psa (ki je nekaj več, kot del pohištva) tam, kjer je bil rojen - torej pri vzreditelju.

Odgovarja: Jana Pahovnik


Dodal/a jana 5.11.2003 6:59:25 (2368 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Prvič imamo leglo vipetov - malih angleških hrtov. Povrgla jih je pet let stara Unika Komarska (oče Karstia Cut the Cloud). V javnosti je bila psica vedno atrakcija za mimoidoče - poznavalce in nepoznavalce. Sedaj imamo pri prodaji še zadnjih dveh mladičev (Valdo in Velvet) iz legla kar nekaj težav. Zavedamo se, da so sedaj pri 10 tednih zelo učljivi in primerni za socializacijo. Zanima me, ali lahko to dejstvo, da bosta še nekaj časa pri materi, vpliva na njun razvoj? In čemu pripisati , da je tako malo dobrih odločitev?
Jože

Odgovor:
To, da mladiča ostajata dalj časa pri vas, ne more biti razlog za kakršnekoli težave v njunem psihofizičnem razvoju, v kolikor upoštevate razvoj mladičkov. Vsekakor morate v času, ko sta še pri vas poskrbeti, da bosta imela oba priliko spoznati svet, ljudi in druge pse, če je le možno posamično. Svetujem vam, da ko so opravljena vsa cepljenja, mladička navajate na ovratnico in vrvico, na sobno čistočo ter na zunanji svet. če se le da, ju ločeno peljite na sprehode, tako v naravo kot v bolj prometno okolje, dovolite da se spoznavata z ostalimi ljudmi, psi in živalmi. Seveda pod nadzorom. Poskusite jima nuditi okolje, kot bi ga doživela v novem domu. Počasi ju lahko začnete učiti tudi različne ukaze (priporočljivo je ločeno učenje, da ni motečih dejavnikov), ju navajate na vožnjo z avtom itd. Vsekakor pa ju obvezno navadite na življenje brez njune mame, saj se verjetno tudi ne hranita več pri njej. Seveda to ne pomeni, da se ne smejo več videti, vendar pa naj spijo v ločenih prostorih, oziroma naj se navadita tudi samostojnega življenja preko dneva. Po možnosti naj se naučita preživljanja časa tudi ločena drug od drugega.
če bosta pri vas še dalj časa, razmislite tudi o vključitvi v kako malo šolo ali igralne urice. Seveda naj bo vsak s svojo osebo.
Želim vam veliko uspeha pri iskanju novih lastnikov in pa čim bolj uspešno navajanje kužkov na ta svet!

Odgovarja: Mihela Zupanc


Dodal/a jana 23.10.2003 10:09:22 (3651 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Imam psa labradorja starega 10 let. Že dve leti imam probleme z njim, kajti ob kakršnem koli poku ali šumu, manjšem ali velikem, postane pes nemiren in prestrašen. Najprej smo pomislili, da se je kdaj prestrašil petard ob Novem letu. če je sam doma, naredi tudi veliko škode v stanovanju. Sedaj ga kar spuščamo ven, če ni nikogar doma. Tudi ob samem poku centralne kurjave se prestraši. Na psa smo preveč navezani, da bi ga dali proč, vendar mu ne znamo pomagati.
Mojca

Odgovor:
Zaradi starosti vašega psa in najverjetnejše zakoreninjenosti strahu pred pokom bo vaš problem težko rešiti. Poskusite lahko z najnežnejšimi poki, na katere pes ne odreagira s strahom in jih postopoma stopnjujte. Vsekakor mu nudite svojo bližino, saj se verjetno zraven vas počuti varnega. Trepljajte ga, božajte in ga vzpodbujajte s prijaznimi besedami. če bo pes dobro prenesel preizkušnjo, ga izdatno pohvalite in ga nagradite s priboljškom. Poskusite psa čim manj puščati samega.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 23.10.2003 10:08:51 (1885 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Imam škotsko ovčarko, staro eno leto. Sklenil sem, da jo bom vodil v pasjo šolo, pa imam velik problem. Zelo se boji vožnje z avtomobilom. Upira se z vsemi štirimi, če jo hočemo spraviti v avto. Ne pomagajo ne pasji kolački ne ostale dobrote. Ko pa jo le prinesemo v avto in se odpeljemo na izlet, pa se veliko slini in včasih tudi bruha. Prosim za nasvet, kako naj jo pripravim do vožnje z avtom. Nekateri samo vrata odprejo in pes je v avtu, pri meni pa naredi velik krog stran. Psičko smo kupili na Reki in je takrat na voznji domov bruhala in se slinila. Mogoče ima slab spomin na to prvo voznjo.
Viktor

Odgovor:
Psičko dajte v avto tja, kjer jo vozite, vendar ne odpeljite. Božajte jo in mirite tako dolgo, da se bo umirila (spoznala, da ji avto sam kot prostor ne pomeni grožnje). čas, ki ga bo preživela v avtomobilu, stopnjujte (najprej le nekaj minut, nato do pol ure). Ko bo to mirno prestala, jo odpeljite na kratek izlet. Morda le po dvorišču in ne več kot 200 m. Postopoma podaljšujte čas vožnje, tako da se bo nanjo lahko privadila. Pomoč lahko poiščete tudi pri veterinarju, kjer boste dobili tablete proti slabosti.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 23.10.2003 10:06:54 (1950 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Ali ti pes lahko oprosti grdo ravnanje, celo udarec? Ali lahko nekako začneš znova?
Redna obiskovalka

Odgovor:
Pes lahko oprosti grdo ravnanje, celo udarec. Vendar je zelo odvisno od tega ali je bil pes kaznovan in je kazen razumel, ali pa je bil pogosto tepen brez pravega vzroka. Tudi od narave - značaja psa je zelo odvisno, kako bo grdo ravnanje "odpustil". Nekateri psi so bolj, drugi manj "zamerljivi". Gotovo pa je, da bo pes previden in nezaupljiv, če je dalj časa živel v slabih pogojih (z grdim ravnanjem). Lahko je tudi nepredvidljiv, saj ne ve, kako boste vi v določeni situaciji ravnali in tudi vi ne, kako bo on.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 23.10.2003 10:06:12 (1907 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Imamo dva nemška ovčarčka (bratec in sestrica). Stara sta tri mesece. Psičku ušesa že stojijo pokončno, psički pa ne. Zanima nas, v kateri starostni dobi se ušeska dvignejo?
Majda

Odgovor:
Do šestih mesecev imate čas. Obiščite veterinarja, ki bo psu vstavil opornice. Pokončnost ušes je povezana tudi z izpadanjem mlečnih zob, zato je vaša skrb trenutno odveč.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 23.10.2003 10:05:32 (3408 x prebrano)
O opremi

Vprašanje:
Imam čivavo, ki tehta ca.1 kg. Imam težavo, da nikjer v Zoo trgovinah ne dobim primerne oprsnice. Ponujajo mi za mačko... ampak ta je tudi prevelika. Tudi takšna za nastavit. Tako imam kar težavo. Ali mogoče kdo ve, kje bi imeli tako oprsnico? Ali jih kdo izdeluje doma?
Klavdija

Odgovor:
Za tako majhne psičke se uporablja oprsnice iz mehkega materiala, to je iz pletene ploščate bombažne gurtne. Nimajo mehanizma za nastavljanje, ampak jih z zaponko zapnemo na takem mestu, da so kar najbolj prilagojene velikosti psa. Narejene so tako, da predolge dele lahko odstrižemo in konice stopimo nad plamenom vžigalnika, da se ne razpletajo. Na ta način dobimo oprsnico, ki je natančno prilagojena prav našemu psu. Oblika je enaka kot pri mačjih oprsnicah. So štirih različnih barv: modra, črna, zelena in svetlo vinsko rdeča. Cena je okrog 1.000 SIT. Dobite jo v trgovini za živali Gali&Nika, Linhartova 66, Ljubljana. Naročite jo lahko tudi po telefonu 01 437-77-88. Zraven lahko dobite povodec iz enakega materiala, z zelo majhnim karabinom in enake barve.

Odgovarja: Danica Simončič


Dodal/a jana 23.10.2003 10:04:31 (2635 x prebrano)
O opremi

Vprašanje:
Pred časom smo se na vas že obrnili z vprašanjem v zvezi z bernskim planšarjem Bernijem. Berni raste v pridnega ubogljivega socializiranega psa, ki seveda ima svoje muhe. Problem pa je pri srečevanju z drugimi psi, predvsem večjimi ovčarji. Pred kratkim smo na sprehodu (Berni je bil na vrvici) srečali ovčarja in njegovega lastnika. Ovčar je prosto tekal. Pustili smo jima naj se ovohata, naenkrat pa je ovčar napadel Bernija. po trenutnem presenečenju sva s fantom potegnila psa vsakega na svoj konec, tako kot smo se učili v šoli, za rep ali za noge (glede na to, da sem se tudi jaz ustrašila psa, se mi je zdel rep bolj oddaljen od njegovih zob). Lastnik pa nič. Kar je spravil iz sebe je bilo: "Pusti! Fuj!" Potem je ovčar spet napadel Bernija. Končno sva ju s fantom spravila narazen in prepričala lastnika naj ovčarja priveže. Berni je bil precej poklan, predvsem pa od takrat sede na moje noge takoj, ko sliši še najbolj oddaljeno lajanje. Ta zgodba se je na srečo dobro končala in mislim, da bo tudi Berni kmalu pozabil, saj se veliko druži in igra z velikimi psi v šoli. Vseeno pa me je na vsakem sprehodu strah, da se lahko zgodi najhujše. Jaz za Bernija vem, da ga bom znala potegniti za rep ali noge, opažam pa, da so lastniki zelo brezbrižni in niti ne vedo, kako ravnati v takšni situaciji. Kadar grem sama z njim na sprehod, nesem s seboj palico. Prijateljica mi je svetovala, naj s sabo nosim solzivec, kar pa se mi zdi nesprejemljivo, saj bi verjetno lahko psa trajno poškodovala. Za tolažbo vzamem deodorant, ki naj bi pasji vonj vsaj nekoliko zmedel. Ali obstaja kakšno sredstvo, ki bi takšnega psa odgnalo? Naj povem še to, da Berni tudi v primeru, ko ga napade kakšna manjša zverinica, kar počepne in se ne zna braniti, kar po mojem izvira iz njegovega prehitrega odhoda iz legla.
Pa še to, na sprehodu smo pred kratkim srečali gada. Zelo sem se prestrašila, da bi ugriznil Bernija. Kako ravnati v takšnem primeru in ali je lahko za 40 kg težkega psa doza smrtna?
Gregor, Berni in Mateja

Odgovor:
Nevestnih lastnikov psov, ki puščajo pse prosto, žal ne moreva spremeniti ne vi in ne jaz. Obramba s palico je lahko učinkovita, ali pa tudi ne. Kaj če pes "pozna palico" in se je bo hotel ubraniti? Takrat lahko ugrizne tudi vas. Menim, da je najbolje, da se, kolikor se le da, takšnih srečanj izogibate. Neprijetna izkušnja Bernija z drugim psom pa mu lahko pusti posledice vse življenje. Da temu ne bo tako, je odvisno od vas in nadaljnih Bernijevih izkušenj. Mislim, da tehtate več kot 40 kg. Je za vas ugriz gada nevaren? Smrten? Boste poiskala pomoč, če vas ugrizne? Verjetno bi jo morali tudi za Bernija!

Odgovarja: Lili Ograjenšek

Pripis Mojce Sajovic
Na sprehodih lahko uspešno uporabite DAZER (oz. napravo za neboleče odganjanje nevzgojenih psov). Uporabljajo jo poštarji, kolesarji, jogerji in se obnese. Kupite jo v Ljubljani v trgovini
GALI. Berniju pa veliko mirnih sprehodov!
Mojca


Dodal/a jana 23.10.2003 10:02:08 (1731 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Doma imam nemško bokserko staro 16 mesecev. Prebral sem veliko knjig o bokserjah in povsod piše, da so dobri čuvaji. Pri moji psički je pa obratno, namreč zelo malo laja (samo kadar se stepe s psom, ali kadar zagleda mačko). Zanima me, če je še čas, da bo začela malo čuvati dom!!
Matej

Odgovor:
Od lastnikov bokserja sem slišala, da so vsi njihovi ljubljenci zelo dobri čuvaji. Res je, da ne lajajo veliko. Saj je lajež za mnoge lastnike, predvsem pa sosede, zelo moteč. Pa ste prepričani, da ne bi bila čuvaj, če bi v vaš dom prišel tujec? Predvsem takrat, ko vas ni v bližini? Predlagam, da se za pomoč pri tej "raziskavi" obrnete na najbližje kinološko društvo. Saj je psička gotovo dovolj stara, da se "prične učiti" čuvanja. Vendar pazite, da ne boste vzgojili agresivnega psa!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.