mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 12  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 56 »
Dodal/a jana 22.10.2003 23:39:30 (1673 x prebrano)
O šolanju

Vprašanje:
Ne najdem točnih naslovov kinoloških prireditev, ker ne vem, kje so "vadišča KD..."
Marko

Odgovor:
Pomagate si lahko s seznamom kinoloških društev in seznamom pasemskih klubov, kjer so večinoma navedene tudi kontaktne osebe, naslovi in telefonske številke. Potem poizveste za posamezno prireditev.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:37:04 (1733 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Imam 4 mesece starega mladička, mešanca med novofundlandcem in aljaškim malamutom. Nekje sem zasledila, da psiček do enega leta starosti ne sme hoditi na sprehode zaradi rasti kosti. Na začetku smo kužka vodili sicer na krajše, vendar vsakodnevne sprehode. Sedaj, ko je malo zrasel, opažam, da ima zadnje tačke precej šibkejše od sprednjih. Zanima me, ali je to pri mladih psih normalno in ali bodo kasneje postale sorazmerno velike.
Saša

Odgovor:
Imate mešanca zanimivih pasem. O normalni ali nenormalni rasti pa vam bo najlažje odgovoril veterinar po pregledu vašega psa.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:36:05 (1888 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Kupujemo belega višavskega terierja. Nismo se še odločili ali bi kupili psa z rodovnikom ali brez (če je čistokrven brez rodovnika). Prejeli smo zanimivo informacijo, da če je pes (višavski terier) brez rodovnika oz. če so starši nerodovniški, je pes po naravi agresiven in neubogljiv. Ali je vedenje psa lahko pogojeno s tem, ali je pes rodovniški ali ne?
Sonja

Odgovor:
Vedenje psa ni pogojeno z rodovnikom. Je pa res, da je lahko mladič agresivnih staršev tudi bolj agresiven. Velik vpliv na to ima predvsem vzgoja.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:34:20 (1838 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Imam psa višavskega terierja, starega 5 mesecev. Ko ga pokličem, začne dirjati sem ter tja (jemlje kot igro), po možnosti vzame še kakšen copat in lov za njim se prične. Sploh se ga ne da ujeti. Poskušam s pasjimi piškoti, čokolado, skratka z vsem kar ima najraje, vendar on se sploh ne ustavi (kot da bi bil navit). Skrbi me, da se tega ne bi odvadil, saj nameravam psička jemati s seboj na morje, ne da bi bil vseskozi na vrvici.
Bernarda

Odgovor:
Predvsem mladi psi so zelo razigrani. Njihovo razigranost pogosto stopnjujemo še ljudje s svojim vedenjem (barva in višina glasu, gibi telesa). Očitno so vaši gibi takšni, da jih pes razume kot povabilo k igri. Svetujem vam, da obiščete najbližje kinološko društvo in se udeležite tečaja male šole, kjer se boste predvsem vi naučili, kako ravnati s kužkom. Nič ni narobe, da je kuža razigran, predvsem v "otroštvu". Res pa obstaja možnost, da bo začutil vašo nemoč in ostal za vedno razigran in premalo poslušen. Vzgojiti poslušnega in razigranega psa pa ni kar tako.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:33:43 (1735 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Imam deset mesecev starega belega višavskega terierja, s katerim imam velik problem v avtu. Avta se sicer ne boji, saj gre sam vanj, problem pa nastane, ko prižgem motor in speljem. Takrat kuža prične strahovito lajati in skakati od okna do okna. Med vožnjo se za nekaj časa umiri, čeprav tekanje ne preneha, ne glede, kako daleč se peljemo. Prav tako ga zelo znervira, če odprem okno. Takrat laja tako silovito, da imam največji problem pri prestopu meje. Kadar ni v avtu, pa je pravi hišni ljubljenček. Ker poleti veliko hodimo na morje, nam je vožnja postala prava mora.
Miran

Odgovor:
Navajanje psov na avto in vožnjo z njim sem že opisala. če je le mogoče, prižgite motor in s psom sedite v njem, se igrajte z manjšo igračko... Tudi vrata avtomobila so lahko odprta. Božajte ga in pomirjajte, kuža sme tudi iz avta in nazaj vanj. Pomembno je le, da sliši zvok motorja. Nato stvar stopnjujte tako, da boste v avtu sedeli z zaprtimi vrati. Nato preidite na zelo, zelo kratke vožnje. Nekaj metrov naprej in nazaj kar na domačem dvorišču. Nekdo naj ima kužka v naročju in se obnaša tako, kot ste se že prej, ko se avto ni premikal. Za željeno obnašanje ga vsakič nagradite s pohvalo ali tudi z "briketkom" (kar ima pač rad). Za lajež in divjanje ga okarajte. Veliko potrpljenja in uspeha ter prijetne počitnice vam želim!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:33:12 (2038 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Imam velik problem s psičko pasme pritlikavi koder. Stara je 5 let in pol in v zadnjem letu je vse bolj "nemogoča". če ostane v stanovanju sama, začne tuliti kot volk (takoj ko zapustimo stanovanje). Kako naj jo tega odvadimo. Največkrat ostane sama samo za 4-5 ur dnevno, na voljo ima svežo vodo in hrano. Prosim za čimhitrejši nasvet, ker se sosedje vedno bolj pritožujejo in res ne vemo, kaj naj storimo, saj se situacija iz dneva v dan slabša. Zanima me tudi učinkovitost ovratnic proti lajanju, katere so priporočljive, kje jih lahko dobim, kakšna je okvirna cena... Naj še omenim, da se v njenem življenju ali v življenju družine ni v tem času spremenilo nič, kar bi lahko vplivalo na njeno vedenje.
Sonja

Odgovor:
Najbolje bo, da se oglasite v najbližjem kinološkem društvu, kjer boste gotovo dobili dober odgovor na vaše vprašanje. Kljub vašemu dokaj obširnemu opisu vam ne morem svetovati. Njeno obnašanje bi morala videti in nekaj časa spremljati, da bi vam lahko svetovala kaj koristnega.
Pa veliko uspeha!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:32:11 (1830 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam skoraj sedem mesecev staro zlato prinašalko. V času od kar jo imamo (pet mesecev), je sicer samo štirikrat zarenčala, ko ni hotela spustiti "plena", ki sem ji ga hotela vzeti (otroška igračka, plastična vrečka, papirnati robček, kost), vendar ne vem, kakšna naj bi bila pravilna reakcija lastnika na takšno obnašanje. Jaz sem jo prijela za kožo za vratom in jo potresla, v zadnjem primeru tudi za ovratnico, vendar ni hotela spustiti. Okregala sem jo z besedama "ne", "spusti". V zadnjem primeru je bila še posebej vztrajna, ko je imela plišasto otroško igračko. Šele s priboljškom, ki sem ga spustila prednjo, je bila pripravljena spustiti igračo, vendar ne dvomim, da bi me ugriznila v roko, če bi jo preveč približala. V drugem primeru pa, ko sem ji že po zgoraj opisanem dogodku, dala surovo kost, mi je dovolila, da sem ji jo vzela in nato vrnila.
Darja

Odgovor:
Očitno je vaša psička tipični prinašalec, ki se boji za svoj plen. Pohvale vredna je njena zavzetost za igrače. Menim, da je psička stara dovolj, da se vključite v jesenski tečaj vzgoje mladih psov v najbližjem kinološkem društvu, kjer se boste naučili tudi zmanjševanja obrambnega nagona ter ga pravilno prenašati na plenski nagon.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:31:15 (2339 x prebrano)
O otrocih in psih

Vprašanje:
Imam leto in pol starega novofundlandca (brez rodovnika; sumim, da ni čistokrven), s katerim imam mnogo problemov. Pes je zelo samosvoj, ko ga pokličem se včasih samo obrne in pogleda, potem pa gre svojo pot (razen, če se derem ali mu pokažem palico). Največji problem je, da je ta pes, ki naj bi bil miroljuben in imel rad otroke, otroka ugriznil v nogo. Otrok se ga je ustrašil in začel kričati ter teči, pes pa za njim, nakar ga je zagrabil za nogo. Mislim, da ne bi nehal, če ga ne bi prijela. Najbolj me skrbi dejstvo, da se to ponovi. Zanima me, če je pes zmožen narediti to še enkrat in ali ve, da tega ne sme delati? Ali obstaja upanje, da pes postane normalen? Kmalu bova začela s šolo in upam, da ni prepozno.
Klavdija

Odgovor:
Naj vas potolažim. Upanje, da bo vaš pes normalen, obstaja. Saj je popolnoma normalen. Pes mora vedeti, zakaj je dobro, da pride k vam. če mu boste nudili veliko igre, bo rad prihajal, saj bo vedel zakaj. Sicer pa boste o tem veliko izvedeli v "pasji šoli".
O lovljenju otrok: če lov ni bil agresiven, se je pač kuža igral in ugriznil otroka v igri, saj je bil to idealen plen. Pred njim je bežal in še kričal. Verjetno tudi ugriz ni bil močan. Tudi o tem boste veliko slišali v šoli. če pa je kuža do otrok agresiven, bo potrebna drugačna metoda.
Brez skrbi, vaš kuža je normalen. Problemi bodo odpravljeni po uspešno končanem tečaju.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:29:43 (1686 x prebrano)
O vzgoji

Mladič se začne učiti že v leglu. Tam za to poskrbi psica. Dober vzreditelj se potrudi, da mladiče že pri nekaj tednih starosti nauči slediti klicu človeka, na čistočo... Takoj, ko mladiča prinesemo domov, ga začnemo učiti in vzgajati. Pes bo takšen, kot ga bomo vzgojili. Nuditi mu moramo veliko igre. Od štirih ali petih mesecev dalje pa že lahko začnemo z osnovami šolanja poslušnosti, ki morajo temeljiti na igri.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 23:28:47 (2269 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Ime mi je Tina, stara sem 11 let, živim v Logatcu. Imam labradorca, ki je sedaj star 13 mesecev. Do sedaj sem ga vzgajala sama, tako da nekaj osnovne vzgoje že ima. Največ težav mi povzroča na sprehodih, ker zelo rad vleče in ves čas skače po ljudeh. Rada bi ga odvadila teh dveh lastnosti, hkrati pa bi ga rada vzgojila za izpite ISP A, 1,... Ker je najbližja pasja šola v Ljubljani, starši pa zaradi službe nimajo časa med tednom psa voziti tja, me zanima ali obstaja kaka literatura v slovenščini, s katero bi si lahko pomagala, da bi psa sama izšolala. Zanima me tudi, na koga naj se obrnem, da bom izvedela, kako pridobiti vzrejno dovoljenje za psa.
Tina

Odgovor:
Vzrejno dovoljenje boš dobila na vzrejnem pregledu. S seboj imej rodovnik. Podrobnejše informacije, kje, kdaj in kako, lahko dobiš na naslovu Slovenski klub za retrieverje, Barbara Krumpak, tel: (01) 427 21 53. Nasvet: Šolanje psa po knjigi je precej težko, saj človek naredi napake, ki se jih sam niti ne zaveda. Zato ti priporočam, da imaš ob sebi izkušenega kinologa, ki te bo opozoril na določene napake, na postopnost učenja psa in pravilnost vodenja psa. Včasih imajo KD podružnice. Morda bi bilo možno v bljižini tvojega doma organizirati tečaj, ki bi ga lahko obiskovala tudi ti ali pa bi tvoje delo vsaj občasno spremljal kak inštruktor iz najbližjega kinološkega društva. Povprašaj še tam. Pri delu ti želim veliko uspeha.
Literatura: Osnove šolanja športnih, službenih in lovskih psov, izdala KZ Slovenije; Pravilnik in navodila za organizacijo izpitov in tekmovanj šolanih psov, izdala FCI in KZ Slovenije.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.