Vprašanje:
Doma imam 10-mesečno labradorko. Je zelo pametna in s pomočjo izkušene trenerke jo učim prvih veščin. Moti me, da kar se nauči, dela samo tisto, kar njej "paše". Tudi to me moti, da je nikjer ne morem spustiti s povodca, ker mi vedno nekam pobegne. Ko gledam druge pse, ki so na travniku spuščeni, mi je težko, ko pa jaz moje Kale ne morem nikjer spustiti. Stara sem 12 let in večino časa jaz preživim z njo. Prosim, da mi svetujete, kaj naj ukrenem, da psička ne bo bežala stran od mene. Drugače me ima tudi ona zelo rada.
???
Odgovor:
Kljub temu, da je tvoj kuža star šele 10 mesecev, te zelo dobro pozna. Točno ve, kdaj sme delati po svoje (ko si sama) in kdaj te mora ubogati (ko je ob tebi trener). Najlažje boš problem odpravila po odkritem pogovoru s trenerjem. Ne sramuj se in mu zaupaj, da si brez njega nemočna. Gotovo ti bo znal svetovati kaj in kako tudi takrat ko njega ni zraven. Že res, da je kuža mlad, toda kar se Janezek nauči, to Janez zna.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam 6,5 mesecev starega prinašalca, ki gre zelo rad na sprehod. Ko pa se vračam proti domu, se nekaj metrov pred domom uleže na tla. Ne zlepa ne zgrda ga ne spravim, da bi nadaljeval, tako da sem večkrat prisiljen psa nesti vse do doma. Spustiti s povodca ga ne upam, ker mi uide k sosedovim starejšim psom. Zavedam se, da je sedaj še mladič, kaj pa bo, ko odraste? Takrat pa lahko pride do pretepa. Tega si ne želim ne jaz ne sosedje.
Slavi
Odgovor:
Pri branju vašega vprašanja sem dobila vtis, da vzrok kužkovega odpora "vrniti se domov" ni preutrujenost. Omenjate tudi željo pobega k sosedovim psom. Iz tega sklepam, da si kuža želi družbe in ne tistega, kar ga čaka doma. Kaj pa ga čaka, veste le vi. Poskusite se zadnji del poti igrati z njim ali ga kako drugače zamotiti. Začnite preden bo nakazal, da ne želi nadaljevati poti. če vam to ne uspe, ga pač nesite domov. Vendar se mora doma stvar zanj bistveno spremeniti. Doma se naj dogaja nekaj novega, prijetnega in ne to, kar se je do sedaj. Poskusite in morda vam bo uspelo.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam rotvajlerko staro dve leti, ki je izredno prijazna in mislim, da kar dobro socializirana. Ko sem jo, staro 8 tednov, dobil domov, še nisem imel ograje okoli dvorišča, tako da se je psica lahko sprehajala po bližnji okolici. Zaradi dobrih medsosedskih odnosov pa sem lani dvorišče ogradil, vendar tu nastaja problem. Psica namreč vsakodnevno skače preko ograje (na nekaj mestih je visoka kar 150 cm), ter s tem predvsem dela škodo in me vznemirja. Slišal sem že, da obstajajo različne avdio ali elektrificirane ovratnice, s katero bi se dalo omenjeno preskakovanje preprečiti. Psičko imam namreč rad, prav tako oba otroka, ter je ne bi želel oddati samo zaradi omenjenih težav. Poskušal sem že z različnimi pristopi, vendar se mi ni obrestovalo. Zaradi narave mojega dela - večizmensko, žal nimam časa, da bi s psico obiskoval pasje šole, iskreno pa tudi mislim, da je ne potrebuje. POMAGAJTE PROSIM.
Aleš
Odgovor:
Na podobno vaše vprašanje sem že odgovorila. Preberite
"Rottweilerka skače čez ograjo".
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam psičko rotvajlerko, staro dve leti, ki je sicer zelo prijazna in ubogljiva, vendar imam težave, ker mi skače preko ograje in se potepa. Naj povem, da ograje, ko je prišla k nam, ni bilo, ter je bila navajena "pohajkovati" po soseščini. Ograjo sem večkrat tudi že dvignil, vendar nič ne pomaga, tako, da je sedaj visoka že okoli 150 cm. Ker imam psičko zelo rad, ter je ne bi želel oddati samo zaradi te težave, pa tudi otroci bi mi nikoli ne odpustili, bi želel, da mi svetujete, na kakšen način naj preprečim preskakovanja. Slišal sem za nekakšne "elektro impulzne" naprave, ki naj bi s šibkimi elektro impulzi opominjale psa. Ograjo sem postavil samo zaradi nje, saj ne želim, da pes trpi na verigi ali v pesjaku.
Aleš
Odgovor:
Predvidevam, da ima vaša rottweilerka svoj pesjak. Naj bo v pesjaku vedno takrat, ko se nekdo z njo intenzivno ne ukvarja. Ko se boste z njo igrali, vas verjetno ne bo zapustila in odšla na potep. Pesjak predlagam predvsem zaradi tega, ker tudi "elektro impulzne" naprave niso bolj prijazne. S psom se JE potrebno ukvarjati!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Rada bi vas vprašala, kako naj odvadim 6 mesečno psičko novofundlandko uhajanja skozi živo mejo in kako naj jo navadim, da ne bo zjutraj na vse zgodaj lajala in cvilila, ker hoče ven iz pasjaka.
Špela
Odgovor:
Predlagam vam, da več časa posvetite svoji ljubljenki. čez dan ji nudite dovolj igre in sprehodov, tako ne bo imela potrebe po begu, pa tudi utrujena bo počakala na jutranjo uro, ki ne bo prezgodnja (ne pred 6 uro).
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam 9 mesecev staro škotsko ovčarko. Ko sva na sprehodu teče za kolesarji in skače na njih. Kako jo odvaditi?
Ana
Odgovor:
Dovolite psički, da spozna kolo. Najbolje bo, da sami sedete nanj (na domačem dvorišču) in ji ne dovolite, da bi skakala na vas. če vam je to uspelo, poskušajte še z drugim družinskim članom. On naj se vozi, vi pa psičko mirite in hvalite, če ne bo skakala. če vam prvi korak ne bo uspel, preidite na drugega. Psička mora biti seveda na povodcu. Ko bo hotela skočiti, ji ukažite, "Ne sme!" ali "Fuj!" ali kaj podobnega in jo močno potegnite k sebi. Ko bo obmirovala pri vas, jo pohvalite in nagradite (s hrano ali priljubljeno igračo). Postopek ponavljajte tako dolgo, da bo uspeh. Potem preidite na "tuj" teren. Prijatelje in znance prosite za pomoč. Psičko vsakič kaznujte, če bo skočila in nagradite, ko ne bo.
In zakaj imajo mnogi psi to nevarno navado, da tečejo za kolesarjem, motoristom ali avtomobilom? Prevozna sredstva se premikajo in že zaradi tega so psom zanimiva. Ko pes teče za vozilom, ima občutek, da ga preganja. Ker mu vozilo uide (odpelje naprej), pes meni, da je "vsiljivca" pregnal. Torej vsakič zmaga on, kljub temu, da ga vi potem kaznujete. Vaše kazni ne razume, saj je vsiljivca potrebno "pregnati" in njemu prav to uspe. Kaj pa bo naredil pes, če se "vsiljivec" ustavi??? Voznik naj zakriči nanj in mu zagrozi ali pa naj ga celo poškropi z vodno pištolo. Verjetno bo pes presenečen. Mlad pes se bo verjetno umaknil in morda se ne bo nikoli več približal, ker je bil tokrat "poražen". Star pes bi se gotovo uprl, zato tega nikar ne poskušajte s starim psom. Pri mladičih pa je morda tudi to eden izmed načinov, da svojemu štirinožcu dopoveste, da tega ne sme. Saj so vozila nevarna tudi zanj, tako kot je on nevaren voznikom koles in motorjev. Le-ti lahko padejo in se poškodujejo. Pa veliko uspeha!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam leto in pol starega bassetka Gašperja. Je zelo živahen, razvajen kuža. Ko dobimo obisk, jih kuža naskakuje, cvili, posebej rad skače na otroke, tako, da ga moram imeti na vrvici v času obiska. Lahko ga kregam, nič ne pomaga, še renčati začne, če
ga hočem umiriti. Ne vem več, kako ga tega odvaditi. Name sicer poskuša naskakovati, vendar ga takoj okregam in mu ne dovolim,
mi je pa zelo neprijetno v času obiska.
Olga
Odgovor:
Za vas najenostavnejši in kratkoročen način je, da v času obiska psa "pospravite" stran od obiskovalcev.
Predlagam pa, da si preberete članek Ko dobimo mladega psa v hišo..., kjer piše tudi o odvajanju skakanja na ljudi. Glede na to, da vaš basset ni več mladič, bo potrebno veliko vztrajnosti.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Rada bi vprašala ali obstaja način kako psa odvaditi naskakovanja, ki postaja že nadležno. Star je šele štiri mesece in pol in kadar ga peljemo na sprehod, naskakuje pse in psice, ki seveda renčijo nanj. Radi bi ga obvarovali neprijetne izkušnje, da bi ga kakšen pes ugriznil, pa ne vemo kako.
Petra
Odgovor:
Na sprehodu imejte psa na povodcu, oziroma ga pripnite, ko pričakujete srečanje z drugim psom. Tako mu boste z lahkoto preprečili nezaželjeno obnašanje.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam zelo prijazno in lepo škotsko ovčarko, ki je stara 14 mesecev. Ko je bila stara dva meseca, jo je ugriznila bela višavka, v četrtem mesecu starosti se je to spet ponovilo. Lastnika višavke sem večkrat opozorila, vendar se mi je režal v brk in kričal, da je na svoji zemlji in lahko počne kar želi. Po drugem ugrizu sem ga prijavila in je moral plačati kazen, ker popadljiva psica ni bila na povodcu, ko je ugriznila mojo psičko. Od takrat naprej nimam miru. Lastnik te višavke je psihičen bolnik in jo še vedno namerno spušča name vsakič, ko grem mimo njegove hiše po cesti. Zadnjič me je začopatila za nogo, vendar sem ji ušla. Lastnik se je bedasto nasmihal. Višavka napada tudi druge pse in oblaja vsakogar, ki gre mimo. Lastnik z njo slabo ravna, večinoma je zaprta v pesjaku, opazila pa sem, da jo tudi pretepajo, tako kot lastne otroke. Rada bi imela mir pred njimi, kaj naj naredim? Moja psička si namreč pol leta ni upala tam mimo in sva hodili okrog, sedaj pa se je nekako navadila, da greva tam mimo.
Nataša
Odgovor:
Žal vam drugega kot prijavo na najbližji center za zaščito živali ne morem predlagati, saj resnično ne vem, kdo ima pravno moč lastniku psičko odvzeti. Kar bi po vašem opisu bilo najbolje.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred skoraj dvemi leti smo kupili psičko pasme beagle. Zelo jo imamo radi in ko sem danes zjutraj zvedela, da je naš sosed zagrozil moji sestri, da bo psičko Zojo zastrupil, če jo še enkrat vidi na njegovem vrtu, sem bila šokirana in besede so me zelo zbegale. Psička je bila morda na njegovem vrtu le dvakrat in še tedaj zaradi pasje trave, ki jo kot vsak drug pes potrebuje za prebavo. Sosed trdi, da mu je uničila zelenjavo, ni pa prepričan, da jo je res ona, saj se po naši vasi sprehaja veliko psov. Psičke nikoli ne spustimo ven, da bi se sama sprehodila. Prespi vedno v hiši in če je treba, ponavadi kar na naši postelji in, ko je potrebna sprehoda, jo peljemo na dolg in obširen sprehod. Zanima me ali obstaja kakšen zakon, ki bi mu lahko preprečil, da bi njegove grožnje uresničil?
Bogdan
Odgovor:
Predlagam previdnost, kajti zakona, ki bi vas ščitil, ne poznam. Šele po dogodku in če imate trdne dokaze, da ga je resnično zastrupil sosed, ga lahko tožite. Zastrupitev psičke lahko preprečite le s skrbnim varstvom in nadzorom.
Odgovarja: Lili Ograjenšek

