mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 18  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 34 35 36 (37) 38 39 40 ... 56 »
Dodal/a jana 22.10.2003 20:49:17 (1823 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam 3 leta staro mešanko labradorko (najdenko), ki ima zelo grdo navado, da hoče napasti vsako samico. Ko jo imam na povodcu in skoči proti psici, jo povlečem nazaj in ji zakričim "FUJ", toda nič ne pomaga. Ko je bila majhna, smo jo pustili, da je veliko časa preživela v pasji družbi in nekatere psičke, s katerimi se je tako rada igrala, bi sedaj najraje raztrgala. Kaj lahko sploh še storim? Naj povem še to, da je psička drugače zelo miroljubna in prijazna.
Tina

Odgovor:
Žal vam pisno ne morem pomagati. Vaša psička potrebuje analizo dobrega kinologa, ta pa lahko poda oceno le po dolgem opazovanju. Poiščite pomoč v najbližjem kinološkem društvu!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:48:47 (1880 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Zelo bi vam bil hvaležen za odgovor na vprašanje, ki nam pošteno greni bivanje s psom. Kuža je pasme nemški ovčar in je star 6 let. Drugače je z njim vse v najlepšem redu, le eno grdo navado ima. Kuža namreč brez izjeme napada vse pse, s katerimi pride v stik, pa naj si bo to pes ali psica, majhen ali velik. Do ljudi je povsem prijazen, posebno še do otrok. Kuža je tudi ubogljiv in se ne potepa. Naj še omenim, da je imel kuža v mladosti slabo izkušnjo, saj sta ga napadla dva odrasla psa, a jo je odnesel brez posledic. Je mogoče to vzrok njegove napadalnosti? Ali obstaja kaka rešitev ali je zavse skupaj že prepozno?
Aleš

Odgovor:
Sami govorite o kužkovi navadi. Torej ste mu v mladosti takšno obnašanje dovoljevali (če mu ne bi, mu ne bi prešlo v navado). Ker je kuža ubogljiv in se ne potepa, se stikov z drugimi psi izogibajte. Odvajanje je možno, vendar ga bo kuža težje razumel, saj mu je to očitno do sedaj bilo bolj ali manj dovoljeno. Verjetno sami problema ne boste rešili. če je možno, prosite za pomoč v najbližjem kinološkem društvu. Saj za rešitev vašega problema potrebujete strokovnjaka in množico različnih psov. Pa veliko uspeha!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:48:08 (1862 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Doma imamo tri mesece starega zlatega prinašalca. Kadar mu dam hrano, se nikoli ne približa skledi, preden ne grem stran. Trese se in renči. Kadar mu damo kost, se dogaja enako. Zadnjič sem ga pobožala in me je zares ugriznil. Kaj naj storimo? Ali bo napadalen in nevaren tudi ko bo velik? Kako naj ga tega odvadimo?
Anja

Odgovor:
1.) Preverite, ali kdo od družinskih članov psa draži s hrano! če ga, to takoj preprečite in opustite.

2.) Poskusite s hranjenjem iz roke. Npr. kužka pokličite k sebi in se mu dobrikajte. Ko pride k vam, mu na odprti dlani ponudite priboljšek. Ne dotikajte se ga in umaknite pogled. Kuža bo hrano verjetno pobral. Ko pa mu date obrok, se odmaknite in pustite, da ga v miru poje. Ko bo kuža že "pogumno" pobiral hrano iz dlani, ga poglejte in prijazno ogovarjajte. Brezbrižno ga pobožajte. Šele ko bo tudi to prenesel, lahko spremenite obnašanje pri obroku. Ko bo k posodi pritekel na vaš klic, mu jo položite na tla (prej mu jo pokažite v zraku), ga pobožajte, ogovorite in pustite, da v miru poje.
To je le ena izmed poti do rešitve vašega problema. Poskusite in bodite vztrajni! če po daljšem času uspeha ne bo, se nam oglasite ponovno. Veseli pa bomo tudi, če nam boste javili, da je bil nasvet koristen.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:47:20 (1828 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam dokaj hud problem (po mojem mnenju)! Imam pet mesecev staro rotweiller-ko, ki se napadalno vede do ljudi (tudi, če so z njo več kot prijazni) in tudi do gospodarja samega (mene). Iz navadnega nedolžnega grizenja preide v pravo glodanje (rok)! Do zdaj nisem uporabil fizičnih kazni, ker sem proti nasilju (še sploh do živali). Ampak tudi, ko sem jo kaznoval z udarcem po smrčku, je začela name renčati in dokaj nasilno skakati po meni (seveda s hudo neprijetno spremljavo njenih ugrizov).
Nik

Odgovor:
Vaš problem je res "velik". če ga ne boste rešili v najkrajšem času, se bojim, da ne bosta skupaj dočakala starosti. Poiščite pomoč strokovnjaka, ki vam bo praktično pomagal (kar vam jaz žal na daljavo ne morem). Vaš kuža je očitno zelo dominanten in je vodstvo "krdela" namesto vas prevzel on. Seveda, samo z božanjem in hranjenjem ne bosta prišla daleč. če bosta čakala predolgo, se bo problem samo še stopnjeval (v slabem smislu). če bi vedela, kje ste doma, bi vam lahko svetovala konkretno osebo, na katero bi se obrnili po pomoč. Najbolje je, da povprašate v najbližjem kinološkem društvu. Pa veliko sreče in vztrajnosti!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:46:38 (1726 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imamo dve in pol leti starega višavskega terierja, ki zaradi strahu pred velikimi psi že od daleč reagira nanje z napadom lajanja in renčanja, čeprav mu pes noče nič. Kako si lahko pomagamo?
Sonja

Odgovor:
Najprej se mi je porajalo vprašanje, kaj se zgodi, ko se psa zbližata. če nikoli nič, potem bi njegov lajež pripisala lastnosti vašega višavca, da je odločen in neodvisen. Ste pomislili, da se s svojim laježem le dokazuje? Ste ga poskušali kdaj umirjati? In zakaj ste s tem problemom čakali dve leti in pol? Kako pa je bilo v pasji šoli? Še vedno se da pomagati, vendar z veliko več truda kot bi bilo to potrebno v mladosti in s praktično pomočjo strokovnjaka.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:45:43 (1740 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam psa pasme zlati prinašalec in je star 4,5 let. Zelo je prijazen do ljudi, vedar agresiven do drugih psov (samcev). Predvsem se agresivno vede do sebi enakih in manjših. Ali je mogoče to posledica slabih izkušenj iz mladosti, ko so ga pogrizli starejši psi? Kako ga odvaditi? Ima tudi to lastnost, da hoče za vsako ceno do psa, ki ga opazi. če je samec, se že po nekaj vohljajih zagrabita.
Mateja

Odgovor:
Škoda, da ste mu to dovolili toliko časa. Zgleda, da mu sami niste kos. Potrebujete praktični nasvet kako ravnati ob srečanju vašega kužka z drugim psom, zato predlagam, da poiščete pomoč v najbližjem kinološkem društvu. Ker ne vem, od kod ste, si oglejte seznam kinoloških društev!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:44:27 (1664 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam leto in pol starega zlatega prinašalca - psička. Je zelo ubogljiv, poslušen in bister. Težava pa se pojavi, ko se mu kdo približa (tudi domači) in verjetno ni razpoložen ter kar pokaže zobe, zarenči in včasih celo na rahlo ugrizne, tudi otroka. Že kot mladič je rad kazal zobe in renčal in kot kaže hotel biti on gospodar, vendar sem ga le navadil, da sem to jaz. Nekajkrat pa sem ga moral tudi udariti, da je popustil. Nato se je le predal in nekaj časa ni bilo težav. Sedaj pa zelo rad pokaže zobe, renči in tudi na rahlo ugrizne, če se ga kdo dotika. Dogaja se tudi, da zelo dobre volje prileti k tebi, ko ga pa malo počohaš, pa ti kar pokaže zobe. Nekaj časa smo ga v takšnih primerih kaznovali, da je moral tudi po več ur prečepeti na mestu (na prostoru), vendar ni pomagalo. Nato smo ga pričeli kaznovati z nekaj udarci s časopisom in seveda povzdignjenim glasom, pa tudi ni pomagalo. Ko pa sem ga kaznoval z nekaj močnejšimi udarci z roko, je bil mir približno 3 tedne, potem pa je ponovno pričel s svojo razvado in celo ugriznil 4 letnega fantka. Opazil sem tudi, da če ga preveč agresivno božaš z rokami, da kar okameni, je ves trd, nato pa kmalu pokaže zobe. Pri kazanju zob popolnoma nič ne izbira oseb, saj je zobe kazal že tudi prijateljem in znancem, ki jih ima zelo rad. Do drugih psov se obnaša celo obratno in večkrat tudi joka ob snidenju z drugim kužkom. Sam pa dobro ve, da dela nekaj narobe, saj ko pokaže zobe in ga pričnem kregati, postane pohleven in se sam hitro odstrani (vidi se, kot bi mu bilo zelo žal), vendar ga žal vedno ne morem kontrolirati in se zelo bojim, da bi še koga ugriznil.
Milan

Odgovor:
Poiščite strokovno pomoč v najbližjem kinološkem društvu, saj sami očitno problema ne boste rešili, kar dokazuje dejstvo, da je že ugriznil otroka. Upam, da boste s strokovno pomočjo postali gospodar resnično vi, vendar ne čakajte!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:43:36 (1771 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Imam 2 leti starega nemškega ovčaraja. Do sedaj ni kazal nobenih znakov agresivnosti. Nekega dne se je soseda, ki je še otrok, iztrgala iz mojih rok in stekla proti pesjaku. Pes ni bil v pesjaku ampak nekaj metrov stran, v pesjaku pa je imel hrano. Ko je pes zagledal, da teče deklica proti pesjaku, jo je zelo agresivno z laježem napadel. Pritekel sem k psu, ga potegnil stran od nje in pes je začel še bolj renčati, zato sem ga zaprl v pesjak. Ni je ugriznil, podrl jo je na tla in ji s šapami poškodoval kožo. Ali je to v redu, da je pes tako agresiven, če se kdo približa njegovi hrani? Zadnje čase opažam, da je tudi do družinskih članov napadalen, ko mu dajem hrano. Enkrat je na očeta prav agresivno skočil in lajal, vendar ga ni ugriznil. če ga ne bi zadržal, ne vem, kaj bi bilo. Potem sem dva dni po napadu sosede odšel z njim na malo daljši sprehod, kjer sem srečal prijatelja in psa spustil s povodca. Pes je na začetku prijatelja lepo sprejel, se mu pustil pobožati in bil je čisto normalen. S prijateljem sva se pogovarjala, vendar sem imel občutek, da se pes hoče igrati. Odrival sem ga in odrival, ukazal sem mu, naj si vzame prostor. On je to tudi ubogal, vendar se je po 5-ih minutah nenadoma dvignil in napadel prijatelja z močnim laježem in pokončno dlako, sline pa so mu kar lile iz gobca. Zadržal sem ga s težko muko in se odpravil domov. Zanima me, zakaj je to nenadoma storil? V dveh letih ni na nobenega "niti zalajal", sedaj v enem tednu pa taka preobrazba in agresivnost. Zanima me še, če se ga še da prevzgojiti glede agresivnosti pri hrani in kako?
Matej

Odgovor:
Po vašem opisu lahko sklepam, da je kuža v zadnjem času doživel neprijetno situacijo povezano s hrano (predvidevam, da ga je nekdo dražil). V taki situaciji je njegovo vedenje normalno, zato vam predlagam, da postanete bolj pozorni pri hranjenju. Ko bo jedel, ga poskušajte pobožati, morda prestaviti posodo, vendar bodite pri tem pozorni na njegovo obnašanje.
Pri starosti dveh let je vaš kuža popolnoma dozorel. Morda so njegove reakcije tudi posledica ravnanja iz mladosti. Ves čas omenjate sosede in ne morem verjeti, da se psu niso približevali že v mladosti. Zaščitite psa pred njemu "neljubimi obiski" sosedov. Bodite vedno prisotni in nadzorujte dogajanje.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:43:01 (1718 x prebrano)
O napadalnosti

Vprašanje:
Pred 3 meseci, ko sva bila z mojim psom rottweilerjem, starim 16 mesecev, na sprehodu, naju je napadel nemški ovčar in mojega psa hudo pogrizel. Od takrat dalje opažam, da moj pes skoraj ponori, ko zagleda drugega psa in postane zelo agresiven do njega. S psom sicer obiskujem pasjo šolo, vendar mu to ne pomaga... Kaj storiti, da se bo pes pomiril?
Tomi

Odgovor:
V pasji šoli poiščite najmiroljubnejšega psa z vodnikom. Pod strokovnim vodstvom poskušajte vspostaviti stik obeh psov brez agresije. Med vajami poslušnosti pa vadite mimohod ter srečavanje z drugimi psi in vodniki, vendar le med miroljubnimi. Izogibajte se dominantnih psov. Zaščitite svojega psa pred neljubimi srečanji z agresivneži. Ko bo vaš kuža pridobil ponovno zaupanje do drugih psov, se bo stanje normaliziralo.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 20:41:33 (2681 x prebrano)
O kakanju in lulanju

Vprašanje:
Imam 11 tednov staro zlato prinašalko. Zanima me ali je kužka mogoče navaditi, da gre na potrebo samo na točno določenem mestu (del vrta - 4 m2). Sedaj namreč lula in kaka po celem vrtu, jaz pa moram budno paziti, da jih takoj pospravim.
Darja

Odgovor:
Kupili smo psa. Redno ga vodimo k veterinarju, ga vzorno hranimo in mu dajemo vode, pa tudi veliko in prostorno kočo ima. Zagradili smo še zelenico, kjer lahko ves dan svobodno teka. Torej naredili smo vse, da se naš pes počuti lepo.
Sedaj pa to njegovo razkopavanje, lulanje po okrasnih grmičkih in še huje - kupčki iztrebkov. No, pri vsem, kar smo zanj naredili, bi pa že tudi on lahko nekaj za nas. Prihranil bi nam lahko delo in kakal vsaj na enem prostoru. Res je, da je vse, kar sem prej naštela, pomembno za našega psa. Toda - nič manj ni pomembna ljubezen in čas, ki ga preživimo z njim. če bi bil pes v "boksu", bi se naučil počakati, da pridemo ponj, ter ga peljemo na sprehod, kjer bo lahko opravil svojo potrebo. Mi pa bomo lahko videli, kje je njegov kupček in ga pospravili.
Vsak lastnik psa naj bi iztrebke počistil za svojim psom. Doma, na zelenici, ob cesti ali kjerkoli se to že zgodi. Zato ne vidim pomena, da bi psa učili, kje naj kaka, saj je na koncu koncev vseeno kje iztrebke poberemo.
Zato moram priznati, da nimam izkušenj, kako psa naučiti, kje opravljati potrebo. Lahko poskusite, da iztrebke nosite na določeno mesto in ga pohvalite, če bo šel opravljat potrebo prav tja - kar pa bo težko, če niste takrat ob njem. PA VELIKO SREčE!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 34 35 36 (37) 38 39 40 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.