mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 9  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 39 40 41 (42) 43 44 45 ... 56 »
Dodal/a jana 22.10.2003 9:06:15 (1899 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imam 2 meseca starega kužka, mešanca med zlatim prinašalcem in novofundlandcem. Ves čas grize moje roke, moje koleno, pač vse kar doseže? Moti me, ker me boli, saj kuža nima občutka. To dela predvsem kadar se igra, zdi pa se mi, da tudi ko je jezen. Ko začne skakati v mene in grizti, kričim in mu pravim "fuj", vendar ne pomaga! če se res razjezim preneha. če ga malo udarim po zadnjici, to velja le za trenutek, potem pa zopet začne. Prosim pomagajte mi, drugače ga bom ugriznila nazaj (ha, ha)!
Karmen

Odgovor:
Pri prepovedi poskušajte biti resnično jezni. Psi namreč zelo razumejo psiho človeka. Odreagirajte, kot da bi ga resnično hoteli ugrizniti nazaj.
Preberite vse dosedanje odgovore o temi "grizenje psov". Preberite si tudi debate o grizenju, ki potekajo na mojpesForumu. Kar nekaj dela boste imeli.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:04:54 (1874 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
imam mešanko staro 3 mesece. Dobila sem občutek, da zelo rada grize. Ima tudi 3 igrače, s katerimi se lahko igra. Zmeraj, kadar pride do mene, me grize za roko, nogo ali za hlače, oziroma vse kar ji pride pred gobček... Ponudim ji igračo in se z njo igra, toda ne neha me grizti. Ko pa ji zavpijem fuj, postane jezna in se zapodi v mojo roko. Tudi, ko jo hočem skrtačiti, se zagrize najprej v mojo roko (kakor, da bi kaj hotela), potem pa še v krtačo. Ko rečem fuj, postane pa še bolj jezna. Včasih jo komaj tudi pobožam. Zdaj jo imam doma že skoraj 1 mesec in pol. Z njo imam veliko dela. Bojim pa se, da se nikoli ne bo naučila opravljati svojih potreb zunaj. Odkar jo imam, je v njenem prostoru na tleh zmeraj postavljen papir. Da bi ona potrebe opravljala zunaj, sem probala tudi papir postaviti zmeraj bliže vrat, a se ni obneslo, tako da jo zdaj pustim kar zunaj na dvorišču, dokler tega ne opravi. Ali je psička še premlada, da bi se to naučila? če ne, bi prosila za nasvet.
Špela

Odgovor:
Najprej predlagam, da si preberete odgovor "Mlada beaglica grize" in seveda vse odgovore, ki se nanašajo na grizenje mladih psov.
O grizenju pišejo tudi na mojpesForumu. Priključite se debati.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:02:51 (1787 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imam 2 meseca starega sibirskega huskyja, ki ima navado, da grize za roke oz. noge. Mislim sicer, da je to njemu le igra, a se bojim, da ne bo napadalen, ko bo zrasel. Gristi copate sem ga odvadil, a tega ga ne morem.
Uroš

Odgovor:
Z grizenjem rok in nog vzpodbujete njegov ego, kar lahko prinese neljube posledice in težave v odraslem obdobju. če vam je uspelo odvaditi psa grizenja copat, vam bo gotovo tudi to. Načinov je več. Pri dveh mesecih pa gotovo ne bo večjih težav, če bo pravilna (resna) prepoved. Ker pa psa ne poznam, je težko reči na pamet. če ne bo šlo, obiščita tečaj že v jesenskem času in sicer le za ta problem.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:01:49 (1664 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Moj problem je psička nemška ovčarka, stara 6 mesecev. Problem je v grizenju in sicer zelo močnem in tudi brez vzroka. Že od majhnega, ko smo jo dobili, je rada grizla in smo ji kupovali pasje igrače ter jo poskušali odvaditi, da bi grizla nas. Vendar je čas mineval in tudi zobke je menjala, tako da smo mislili, da je to zaradi tega. Zdaj pa je stara že 6 mesecev in je začela čedalje bolj gristi in tudi napadati. Otroka, ki sta stara 9 in 6 let, se sploh ne upata več biti sama zunaj z njo, ker ju napade brez vzroka in začne gristi. Napada tudi naju, vendar jo midva malo ostro primeva. Moram povedati, da je spuščena na cca. 180 m2, in ni nikoli privezana, tako da ima precej prostega gibanja. Bojim se namreč, da jo bomo tega grizenja zelo težko odvadili, kajti njen ugriz je zdaj že zelo močan. Zaenkrat še ni začela renčati, tako da sklepam, da se ona še vedno samo igra, ampak kar je preveč je preveč. Zdaj me pa še zanima, kako naj jo navadim, da bo spala v svoji uti. Od začetka je kakšen mesec in pol spala v stanovanju, zdaj pa je že od maja zunaj in ima ves čas uto, vendar noče biti notri kljub temu, da je precej velika in ima dovolj prostora. Sicer je res, da smo ji, kadar je bil dež, odprli garažo zato, da ne bi bila mokra. Ampak ponoči spi pred vhodnimi vrati, čeprav ima uto stran od vrat največ 3-4 metre. Prosim, če mi lahko pomagate z nasveti, čeprav vem, da smo za marsikaj krivi sami, ker jo že od začetka zelo razvajamo.
Nataša

Odgovor:
Lepo, prav je, da imate psičko radi. Verjetno vas ima tudi ona, vendar vas očitno popolnoma nič ne spoštuje. Kot kaže, išče vašo bližino, saj ne ve natančno, kje ji je mesto. Nekaj časa je bilo to stanovanje, nato občasno garaža in zdaj ne razume, zakaj bi bila zdaj v koči. Glede grizenja pa vam svetujem, da obiščite tečaj v najbližjem kinološkem društvu.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:58:39 (2514 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Imam nemškega ovčarja, starega 10 mesecev, po imenu Adis in je izredno lep ter seveda tudi zdrav. Oče je večkratni šampion.
Sedaj pa k mojemu vprašanju: ali je možno pridobiti "papirje" tudi za takšnega psa?
Roman in Adis

Odgovor:
Legalno ne!
Očitno oče ali mati nimata vzrejnega dovoljenja in tako njun mladič ne more dobiti rodovnika. Na razstavah sicer ne bosta mogla sodelovati, lahko pa se vsekakor uveljavita v športni kinologiji.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:49:14 (2010 x prebrano)
O brejosti in paritvi

Vprašanje:
Naša psička je opravila vzrejni pregled oktobra 1999 (ocena odlično 1). Ob naslednji gonitvi, predvidevamo da konec leta 2001, jo nameravamo pariti. Ker pri nas ni ustreznega samca te pasme, smo že v dogovorih z italijanskim vzrediteljem. Kaj moramo storiti mi (ali je potreben ponoven vzrejni pregled - psička hodi redno na razstave in je razstavno zelo uspešna), in za kaj moramo poskrbeti, da storijo v namen paritve oni.
Nadija

Odgovor:
Najprej je pomembno katere pasme je psica in kaj priporoča pasemski klub, v katerega spada vaša psica.
Načeloma se z vzrejno komisijo (tisto, ki vam je izdala vzrejno dovoljenje) posvetujemo o primerni izbiri samca. Za kvalitetne mladičke niso toliko pomembni razstavni rezultati samca kakor so pomembni kvalitetni predniki!
Navada je, da psičko mi peljemo k samcu. Predlagam previdnost pri plačilu skoka (lahko je tudi v zameno en mladič), oziroma kako si boste stroške povrnili, če psička ne bo oplojena (po pravilniku FCI nam pripada še en skok zastonj, vendar je bistven dogovor z lastnikom samca).
Pa veliko uspeha s paritvijo in mladički!

Odgovarja: Nataša Šetinc Dolar


Dodal/a jana 22.10.2003 8:31:43 (2220 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
V časopisu Moj pes sem brala o tako imenovanem "čipiranju " psov. Zanima me ali je to možno, oz. ali je mogoče tetovirati tudi pse, ki nimajo rodovnika. Predvsem me zanima, če pride do kraje takega psa, saj je težko dokazati, da je pes tvoj, saj mu ovratnico lahko vsakdo sname dol in jo vrže proč. Starejši pes bo lastnika že prepoznal, mladič pa verjetno ne. Ker smo imeli že take neprijetne izkušnje vas prosimo za pomoč.
Anita

Odgovor:
Predlagam, da se v vam najbližjem kinološkem klubu pozanimate, kdo je tetovirni referent za vaše območje in se potem z njim dogovorite, da vašemu psu vtetovira znamenje, po katerem ga boste lahko prepoznali in v primeru izgube ali kraje dokazovali, da je pes res vaš.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:29:19 (2061 x prebrano)
O brejosti in paritvi

Vprašanje:
Rada bi informacije, ker bom parila psičko s samcem iz Italije in me zanima protokol papirjev od začetka - ko bom parila pa do oddaje mladičev. Kdaj tetovirati in kdaj moram oddati kakšno dokumentacijo?
Darja

Odgovor:
Najprej je pomembno, katere pasme je psica in kaj priporoča pasemski klub, v katerega spada vaša psica. Načeloma se z vzrejno komisijo (tisto, ki vam je izdala vzrejno dovoljenje) posvetujemo o primerni izbiri samca, le-ta vam lahko tudi najbolj podrobno odgovori na vaša vprašanja.

Pri paritvi morate imeti s seboj:
- prijavo paritve v 4-ih izvodih (dobite jo na KZS ali v svojem klubu), ki vam jo lastnik samca izpolni,
- rodovnik, (vzrejnega dovoljenja in ocene zunanjosti Italija načeloma ne izdaja, spet je vse odvisno od pasme),
- potrdilo o cepljenjih oz. da je psička zdrava (lastnik, ki ima svojega samca rad, bo to zahteval!).

Od lastnika samca zahtevajte dokumentacijo, ki se vam zdi pomembna, vsekakor pa vam mora dati fotokopijo rodovnika! Odvisno od pasme, pozorni bodite na ocene in predvsem na displazijo (če je vesten vzreditelj, bo slikanje kolkov ali karkoli drugega opravil, čeprav ga ne potrebuje za vzrejo!)

Najkasneje v petih dneh morate oddati prijavo paritve na Kinološko zvezo Slovenije, drug izvod pustite lastniku samca, tretji pošljite svojemu pasemskemu klubu oz. vzrejnemu referentu, ki je določen za vaše območje in pasmo (podatke o tej osebi dobite na KZS), četrti izvod obdržite zase.

Po 3 do 5 dneh, ko imate leglo, bo na vaše povabilo vzrejni referent opravil ogled legla. Skupaj bosta prijavila leglo z izbranimi imeni za mladiče. Prijavo pošljite na KZS. Po 42 dneh obvestite vzrejnega referenta, saj je čas za tetovažo. V tem času morate vi ali vzrejni referent dobiti tetovirne številke in rodovnike za mladiče.
Nato vas čaka še cepljenje mladičev pri starosti 6 tednov in uspešna prodaja.

V primeru pogina katerega izmed mladičev javite na KZS in prekličite rodovnik.

Ves potek izgleda zelo zapleten. Lažje bo, če se že vnaprej pozanimate kdo je vaš vzrejni referent in se že zdaj pogovorite o natančnem poteku. Predvsem tudi o tem, kdo bo vaša kontaktna oseba na KZS. Ceneje bo, če ste članica kateregakoli kinološkega društva v Sloveniji. Tako vam pri ogledih in rodovnikih pripada popust.
Pa uspešno paritev in obilo mladine!

Odgovarja: Nataša Šetinc Dolar


Dodal/a jana 22.10.2003 8:24:44 (2089 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Z Bobijem sva hodila jeseni v malo šolo, pa me zanima, kdaj bo nadaljevalni tečaj, vprašala bi vas pa tudi, če bi mi lahko napisali potrdilo za udeležbo v mali šoli in nadaljevalnem tečaju, ker bi ju rabila za izbirne vsebine (ure).
Kaja

Odgovor:
Vsem tečajnikom jesenske male šole 2001 v KD Velenje, ki še niso prejeli potrdil o opravljenem tečaju, se zaradi administrativnih zapletov opravičujemo. Potrdila so pri vašem inštruktorju, ki vas bo čakal na dan vpisa na vašem vadbišču. Vpis bo 28.2 in 1.3.2002 od 16.00 do 18.00 ure na vadbišču KD Velenje ob Velenjskem jezeru.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:23:40 (2173 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Zanima me, kaj pomenijo oznake pred očetom in materjo mladička, npr. I/II in podobno? Katere oznake pomenijo najboljše starše? Ali pri nakupu labradorca dobimo od vzreditelja kakšna zagotovila o tem, da nimajo displazije ?
Andrej

Odgovor:
Prva številka označuje značaj psa, kar je značilnost delovnih pasem. Druga številka pa označuje vzrejno skupino. Idealna ocena je I/I.
Vzrejna skupina je kategorija, ki jo vaš pes dosega po ustreznosti standardov posamezne pasme. V to oceno je zajet npr. pigment dlake - kakšen je po standardu zaželjen in v kolikšni meri ustreza temu standardu vaš pes, pigment oči, kako so nastavljena ušesa, "pravilno" nošenje repa, višina, okotenost itd.
Dober vzreditelj vam bo pokazal rodovnik matere, kjer boste lahko prebrali tudi displazijo, ki je označena s črkami A, B, C... in fotokopijo očetovega rodovnika, če vzreditelj ni lastnik samca. Tukaj je najboljša ocena seveda A (črke imajo ob sebi tudi številke - torej A1 je bolje kot A2 ali A2 je bolje kot B1).
Narava pa se vendarle rada poigra, kljub odličnemu rodovniku. Dobro je, če se z vzrediteljem dogovorite, da vam v primeru hujše displazije, manjkajočih stalnih zob ali prikritih testisov (kar se pokaže kasneje) vrne del denarja ali zamenja psa z drugim mladičem, saj vaš v takih primerih ne bo dobil vzrejnega dovoljenja (kar pomeni, da bodo njegovi potomci brez rodovnika in seveda takemu psu "cena pade". Za drugo se verjetno ljudje le redko odločijo, saj se na svojega psa v tem času (do trenutka, ko se pokažđejo pomanjkljivosti) naveže že vsa družina. Tukaj je pač odločitev vaša, prav pa je, da se svojih pravic zavedate že sedaj.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 39 40 41 (42) 43 44 45 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.