Vprašanje:
Imam prinašalca, starega sedem mesecev. Na zadnji desni nogi - stegnu je zrasla trda bulica v velikosti fižola. Bulica se ne veča, je sicer rdeča, vendar za psa ni moteča, saj jo pusti pri miru, le če mu jo pokažeš, jo poliže. Ali gre lahko za kakšno resno zadevo.
Slavi
Odgovor:
Kljub temu, da gre verjetno za nenevarno tvorbo, bi bilo dobro, da si veterinar tvorbo ogleda in po potrebi opravi oprativni poseg.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Imamo 7 mesecev staro mešanko med labradorcem in irskim setrom. Do pred dvema tednoma je bila v koči zunaj, sedaj pa je v stanovanju. Veterinar je ugotovil, da ima vnete oči, verjetno zaradi temperaturnih sprememb, ko gre ven in noter ter ji je predpisal kremo dexsametazol. Zanima me, ali se bo to stalno ponavljalo (ali je tako občutljiva) ali je mogoče, da ima oči vnete tudi, ker ima prostor blizu televizorja. Zanima me kaj je krivo, da ko gre na blato, najprej naredi trdo blato, na koncu pa kot da bi imela drisko. Hranimo jo z briketi-en obrok, en pa je kuhana hrana.
Družina Babič
Odgovor:
Pri vašem psu gre verjetno za vnetje očesnih veznic, katere vzrok je najverjetneje mrzel zrak. Možni so pa tudi ostali vzroki npr. prehlad, poškodba, prah, tujki, alergija... Za ozdravitev je potrebno izključiti primarni vzrok, kar je načeloma dovolj za ozdravitev, ker pa moramo računati tudi na mikrobe, zraven uporabimo tudi antibiotična zdravila, ki so večinoma v kombinaciji s protivnetnimi zdravili.
Blato je pri prehranjevanju živali z briketi bolj formirano, medtem ko kuhana hrana naredi blato redkejše.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Razmišljam o sterilizaciji 8 letne, manjše psice. Zanima me kakšen pregled naredi veterinar pred narkozo, da ugotovi, če je pes zdrav. Ali se lahko zgodi, da psica ne bi preživela posega in zakaj se to lahko zgodi?
Tanja
Odgovor:
Veterinar pred operativnim posegom naredi temeljit pregled, ki obsega predvsem poslušanje srca, ugotovitev splošnega stanja in zdravja živali ter ugotovitev zgodovine zdravstvenega stanja živali. Predvsem je pomembno, da žival pride na operacijo zdrava in v dobri kondiciji. Določen riziko je prisoten pri vsakem operativnem posegu, ki pa je pri sterilizaciji zelo majhen, seveda pa je povezan tudi s starostjo pacienta in se s starostjo veča.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Zakaj samojed v decembru močno izgublja dlako?
Benjamin
Odgovor:
Izpad dlake je normalno posledica fiziološke menjave dlake, ki je stalna (ves čas), periodična ali sezonska izguba zaradi temperaturnih sprememb in fotoperiode (jeseni in spomladi) in juvenilna ali mladostna golitev (golitev do spolne zrelosti).
V kolikor izpad dlake povzroči večja ali manjša brezdlačna področja ali pa generalizirano redčenje dlake, pa govorimo o patološkem izpadu dlake oziroma alopeciji, katero povzroča veliko bolezenskih dejavnikov.
V vašem primeru, v kolikor v gostoti in kvaliteti dlake ni sprememb, gre verjetno za sezonsko izgubo podlanke (goste volnate dlake).
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Moj pes je izgubil obesek o cepljenju. Prosim za nasvet, kako priti do drugega obeska, kje in koliko stane. Po pogovoru z lokalnim veterinarjem na vet. postaji v Brestanici, ga pes sploh ne bi smel nositi, ampak bi obesek moral ostati v njegovi izkaznici in tako ga ne bi izgubil, kar pa se meni osebno zdi čudno glede na pomen, ki naj bi ga ta obesek imel.
Marjana
Odgovor:
Kar nekaj polemike je bilo okoli pasjih značk, ki pa trenutno nimajo drugega pomena, kot registracijsko. Ker je bilo veliko izgub značk, so se pristojni zadovoljili tudi s tem, da je značka v knjižici, pa čeprav mora biti po pravilih okoli vratu.
Z letošnjim letom pa značke zamenjajo mikročipi, ki bodo trajno označili psa in vsebovali določene podatke. Značko lahko nadomestite z dvojnikom, ki ga naročite na veterinarski postaji.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Imam 8 mesecev staro pitbullko. Prek kakšnim tednom je začela občasno, večkrat dnevno, kar naenkrat, kot da bi kašljala, oz. se davila, hropela. Opazila sem, da počne to občasno, ob netipičnih ali ponavljajočih se situacijah, brez vzroka. Edina ponavljajoča situacija je bila takrat, ko je vznemirjenja, začne (ne vem kako naj bi temu rekla...) hropeti, se daviti. Opazila pa sem tudi, da kiha oziroma piha, težko diha, kadar je v prostorih, kjer kdo kadi. Mogoče to zato, ker pri nas doma nihče ne kadi (psička biva v stanovanju), in ko pride v zakajen prostor, začne najprej kihati oz.pihati, enkrat pa je celo ostala brez zraka, kot da bi se dušila. Potem sem jo vzela v naročje in jo nesla ven, na zrak, jo božala in mirila, potem pa je počasi nehala s težkim dihanjem in pričela dihati normalno, ter se obnašati, kot da se ni nič zgodilo. Pomislila sem že na astmo? Kaj svetujete vi?
Nika
Odgovor:
Psi, ki imajo zožene gornje dihalne poti (brahiocefalne pasme) imajo pogosto težave z dihanjem prav zaradi svojih anatomskih značilnosti. Možno je tudi, da v zakajenem prostoru psička slabo koordinira dihanje in požiranje sline, kar občasno povzroči, da slina pride v sapnik in to trenutno povzroči močan kašelj in dušitev.
Kar vam lahko svetujem je, da ob pogostejših znakih dušitve in kašlju obiščete veterinarja, saj se lahko le na podlagi diagnostičnih preiskav ugotovi za kaj gre.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Imamo samojeda, starega 3 leta. Letos spomladi so se pojavile težave s kožo. Najprej na enem kolenu, potem na trebuhu, nato med prsti in drugem kolenu. Koža je postala rdeča in srbeča, na kolenih si jo je spraskal do krvi. Drugače pa se liže in grize po tačkah. Po več obiskih pri veterinarju smo ga testirali na alergije in se je izkazalo, da je alergičen na cvetni prah in pasjo travo. Kljub zdravljenju se je alergija širila, na drugem kolenu je koža postala rdeča šele pred kratkim. Koža na kolenih je rdeča, odebeljena in zelo nežna, zato mu jo izpiramo s fiziološko raztopino in mažemo z jekodermom ter povijamo. Zanima nas ali je potrebno spremeniti tudi prehrano. Veterinar tega sicer ni svetoval, v trgovini s pasjo hrano pa so nam svetovali, naj ga začnemo hraniti s hrano, ki vsebuje jagnjetino in riž. Govedina, svinjina in piščančje meso naj bi povečevali občutljivost na alergije. Zanima nas tudi, če alergija vpliva na menjanje dlake. Namesto spomladi se je pričel misiti šele konec poletja, poleg tega pa mu nova dlaka raste zelo počasi.
Dimitrij
Odgovor:
V vašem primeru se lahko psu preventivno dajejo določeni hormonski pripravki, kortikosteroidi (npr. Medrol), ki odpravi alergijo v času jemanja tablet. V nekaterih primerih je dajanje tablet potrebno na daljše obdobje. Ob prenehanju dajanja teh tablet se alergija znova pojavi. Uporaba teh hormonskih pripravkov je povezana tudi z določenimi stranskimi učinki, zato se posvetujte z veterinarjem. Možno je tudi preprečevanje z antihistaminiki npr. sezonsko ob pojavu cvetnega prahu in trave.
Prehrana v primeru alergije na cvetni prah in trave ne igra nobene vloge. Uporaba take prehrane je smiselna pri alergiji ali občutljivosti na določene sestavine hrane.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Zanima me, če imate karkoli o boleznih zob in o njihovem preprečevanju oziroma zdravljenju.
Klemen
Odgovor:
članek o zobeh in boleznih zobovja bo kmalu na spletni strani www.mojveterinar.com
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Imamo 11 mesecev starega zlatega prinašalca. Problem je v tem da se mu moda še niso spustila. Zanima me ali je to normalno, če ne, kako naj ukrepam? Drugače je zelo živahen in zdrav.
Romana
Odgovor:
Spust mod se zaključi praviloma v 2 tednih po rojstvu. Vaš pes je torej obojestranski kriptorhid, kar pomeni, da se mu modi nista spustili v modnik. To je razmeroma pogost pojav pri psih in se praviloma prenaša z dedovanjem. To za samega psa ne pomeni nič hudega, ne more pa imeti potomcev. če želite, da pes ne bo imel več spolnega nagona, bo potrebna odstranitev obeh zaostalih mod, ki sta zaostala ali v trebušni ali v medenični votlini. Operacija je v tem primeru bolj zahtevna od normalne kastracije.
Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med
Vprašanje:
Sem lastnik 4-mesečnega rottweilerja. Informativno me zanima, na kakšne vrste hrani naj bo poudarek. Pes je 3x na dan, srednji obrok je manj obilen. Hranim ga z različno hrano, predvsem z Eukanubo za mlade pse, ki pa je poje manj, kot je predpisano in manj kot npr. pasjih testenin z prelivom. Skratka, suha hrana mu ne diši preveč, zmeraj mora biti s čim polita. Je pomembno, da se hrani z različno hrano? Kako je s surovim mesom, ga sploh lahko je, ne povzroča agresivnosti?
Andrej
Odgovor:
Veliko zanimivega o prehrani psov najdete na mojpesForumu.
Odgovarja: Jana Pahovnik

