Vprašanje:
Imamo 3 mesece starega dalmatinca. Naredil sem mu boks in veliko toplotno izolirano hišo. Zanima me, če je dalmatinec lahko v zimskem času čez noč zunaj v svoji hiši.
Ivo
Odgovor:
Pri nas imamo veliko dalmatincev in premalo prostora, da bi bili lahko vsi v hiši z nami..
Dalmatinec ima kratko dlako in nima poddlake, zato so zelo veseli, če lahko prezimijo v hiši na toplem. Seveda pa lahko dalmatincu uredite toplo izolirano hišico tudi zunaj, ampak v tem primeru so pri nas potem taki dalmatinčki postreženi s tremi toplimi obroki hrane na dan, tako da lažje prenašajo mraz.
Pozimi imamo tudi dodatne sprehode in treninge na kolesu! Tako poskrbim, da so preko celega dneva segreti in jih ne zebe.
Kako pa tak mraz vpliva na ledvice dalmatincev, še ne morem povedati, ker jih imamo pri nas šele četrto leto. Po pripovedovanju vzrediteljev, ki se ukvarjajo z dalmatinci dalj časa, so le-ti podvrženi boleznim ledvic in jim tako mraz pozimi sigurno zelo škodi.
Odgovarja: Tomaž, psarna Multipla
Vprašanje:
Imam najdenko in kot opažam, se zelo boji otrok in jih oblaja. Sklepam, da so jo morda tepli ali kaj podobnega, ker je najdenka. Problem nastane, ko jo hoče kdo pobožati. Drugače nima sploh zamar otroke. Rada bi jo navadila na otroke, saj je zelo zoprno, ko gremo kam in jo ne morem odvezati, če so v bližini otroci. Psički ne zaupam, ker se je že zgodilo, da je skočila in oblajala otroka. Naj povem, da je izredno, izredno prijazna in poslušna psička in ko enkrat nekoga spozna, ga vzame za svojega. Tako res ne razumem njene reakcije na otroke.
Tina
Odgovor:
Ker gre za isto psičko, kot v predhodnem vprašanju, je tudi odgovor isti. Poiščite pomoč v najbližjem kinološkem društvu, kjer vam bo izkušen kinolog po opazovanju vaše psičke lahko svetoval, kaj storiti!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred letom dni smo iz zavetišča vzeli trimesečno mešanko med staffordsko terierko in zlatim prinašalcem. Zdaj je stara 15 mesecev. Je zelo navezana na nas, hkrati pa opažamo, da jo določene stvari (hrup, avtomobili, vlak, neznanec, ki ga srečamo ob sprehodu) zelo strašijo že od dneva, ko je prišla v naš dom. Otrok zaenkrat nimamo, toda v zadnjih nekaj mesecih je v dveh podobnih primerih reagirala zelo zaskrbljujoče. Obakrat smo bili v družbi družin z majhnima otrokoma, 3 leta starima. Potem, ko je izgledalo, da bo vse v redu, je psička kar nalepem skočila otrokoma v obraz. Dejansko jima ni nič naredila (in tudi sicer ni, razen svojih strahov, agresivna, je pa trmasta), toda s takšnima 'napadoma' je prestrašila tako otroka, kot vse nas, ki smo bili zraven. Ne znamo si razložiti, kaj ji je bilo. Meni je delovala, kot da jo je kaj zmotilo pri teh dveh otrocih. Prosila bi vas za razlago takega obnašanja in možnih ukrepih, da bi psičko od tega odvadili.
Katarina
Odgovor:
Škoda, da se niste pozanimali o staffordskem terierju in njegovih lastnostih še preden ste se odločili za to zanimivo mešanico. Na daljavo vam žal drugega ne morem svetovati, kot da iščete pomoč v najbližjem kinološkem društvu in veliko previdnosti pri srečanjih s tujimi osebami, predvsem otroci.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Oddaja 4x4, ki je bila 17.januarja 2002, me je vzpodbudila, da postavim vprašanje. Zakaj določeni ljudje (včasih tudi strokovnjaki kot v tem primeru) posplošujejo odnos pasem do malih otrok in obratno? Strinjam se s tako imenovano strokovno vzgojo psa katerekoli pasme itd..., toda vemo vsi, da so določene pasme občutljivejše in včasih nepredvidljive v odnosu do malih otrok, zato smatram, da je potrebno v takih oddajah to jasno povedati, kajti oddajo spremljajo tudi ljudje, ki o psih še manj vedo kot jaz. Zanimiv bi bil verjetno tudi odgovor gospe pričujoče, če bi njenemu malčku delal družbo (namesto ljubkega španjela) kakšen rotweiler, pa čeprav močno "socializiran in strokovno" vzgojen.
P.Fronesis
Odgovor:
Popolnoma se strinjam z vami. Tako kot pri ljudeh tudi pri psih ne moremo reči, da so vsi dobri ali vsi slabi. Tudi za pasme to velja. Ne učimo: boj se vseh moških, vseh zdravnikov ali ne zaupaj ženskam. Tako si tudi strokovnjaki (kot tisti v oddaji 4X4) ne dovoli reči, da je "ta" pasma neprimerna, saj mu bo lastnik lahko kmalu ugovarjal. Dostikrat povsem upravičeno!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam 3 leta starega zlatega prinašalca, ki živi z nami v stanovanju v hiši. Do sedaj nismo imeli večjih težav, samo veselje in srečo. Pred dvema mesecema pa je naš kuža (sicer preutrujen zaradi plavanja v morju in manjkanja spanja) po celodnevnem skupnem dnevu z dveletno punčko (sicer ob redni prisotnosti odraslega), ko se mu je približala z zadnje strani (je dremal) zarenčal in z gobcem prijel punčko za njeno rokico. Posledica ni bila ugriz (vsaj menim) - na zgornji in spodnji strani njene roke je zob pustil rahlo rdečo pikico (samo en zobek na vsaki strani), manjšo od pika komarja. Vendar me je vendarle pričelo skrbeti, saj mu žal ne morem več zaupati. Kakšna je definicija ugriza (ali je bil to ugriz)? Kaj narediti, da bi bil kuža do otrok kar najbolj prijazen?
Nataša
Odgovor:
Po vašem opisu dogodka razumem reakcijo psa. Utrujenost jo opravičuje. Eno oko naj bo vedno na psu, kadar bo v družbi drugih ljudi, tudi otrok. Lahko, da je to le enkratna situacija, ki se sicer ne bo ponovila, vendar človek nikoli ne ve in previdnost ni odveč.
To je bil ugriz, ki ga je pes ob presenečenju očitno zelo dobro kontroliral, ko je uvidel, za kaj gre.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Kaj na storim s psom, ki je ugriznil našo hčerko v roko? Ali ga lahko oddamo kakšnemu starejšemu človeku? Kaj menite o menjavi lastnika?
Tinka
Odgovor:
Ne navajate starosti psa in ne vzroka, zakaj je pes ugriznil hčerko. Pri mladiču je menjava lastnika veliko manj "boleča" kot pri odraslem psu.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam dva meseca starega nemškega ovčarja . Ko mu vržem palico, jo gre iskat, le meni je ne prinese. Ne vem, kako naj ga odnavadim.
Aleks
Odgovor:
Kuža je star dva meseca?! Dajte mladiču mladost! Ko bo starejši, ga boste naučili prinašanja predmetov in vse ostale veščine, ki si jih boste zaželeli. Sedaj pa imate "dojenčka" in vaša pričakovanja naj bodo starosti primerna.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred mesecem dni sva z dekletom iz zavetišča posvojila 7 mesecev starega križanca, najverjetneje med labradorjem in ameriškim pit bull terierjem (apbt). Vse je vredu, je socializiran in ni agresiven do drugih psov, prijazen do ljudi, hitro pošteka, vendar mu je treba večkrat povedati. Edina težava, ki jo imava z njim je, da postane ob pogledu na mačko čisto nekaj drugega. Ne odziva se popolnoma na nič drugega kot samo mačka in mačka. Veva, da je to do neke mere normalno, vendar bi vas vseeno prosila, če imate kakšen nasvet, kako bi se ga dalo odvaditi te razvade. Želja je seveda takšna, da bi mačko (katerokoli) popolnoma ignoriral, vesela pa bova če bo prišlo vsaj do tega, da bi se v tistem trenutku, ko jo zagleda, odzval na sedi ali prostor, dokler gonja po mački ne mine.
Franc in Lea
Odgovor:
Poskušajte biti dovolj hitri in pred srečanjem z mačko (če je le to mogoče) pripnite psa na povodec in ga poskušajte zamotiti z igro ali s kakšnim priboljškom. če pa to ne bo uspelo, vam ostaja še vedno povodec, ki bo psu onemogočil "mačji lov".
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Nevaren pes ni le pes, ki je agresiven do ljudi, torej tak, ki je ugriznil že nekaj "sosedov, poštarja...". Med nevarne štejemo tudi tiste, ki so agresivni do drugih živali (psov, mačk, kokoši, zajcev). Nevarni lahko postanejo v trenutku, ko mu želimo plen (kokoš) odvzeti ali pa se vmešamo v njegovo borbo z drugim psom. Nedolžno tekanje psa za avtomobili, motoristi in kolesarji je lahko prav tako nevarno za udeležence prometa kot za psa samega. Za kakršnokoli prej našteto obliko "nevarnega" psa velja, da je pes takšen, kot ga je vzgojil človek. Poiščimo vzrok, zakaj se naš pes tako obnaša, ne iščimo izgovorov in ne zagovarjajmo njegovega vedenja. Lahko, da bomo to nekoč še krepko obžalovali.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Doma imam sedem letnega višavskega belega terierja, v zadnjem času je postal zelo napadljiv. Napade vse pse, ki mu pridejo na pot. Hotela sem kupiti nagobčnik, a ne vem, če bo kaj pomagal, ker ni navajen nanj. Prosim, če mi napišete kako ga naj navadim na nagobčnik ali pa kaj naj naredim, da ne bo napadal drugih psov.
Darja
Odgovor:
Psa, ki je popadljiv in ima "slabo" poslušnost pač moramo voditi na povodcu. če pa tega ne želimo, smo primorani, da mu nadenemo nagobčnik. Pes, ki ga ni vajen, se bo po najboljših močeh trudil, da bi si ga snel. če bomo vztrajni, nam bo tudi uspelo. Izbira je vaša.
Odgovarja: Lili Ograjenšek

