Vprašanje:
Pred kratkim sem dobila psička labradorca, starega 3 mesece. Z njim imam kar nekaj težav. Spi zunaj v pesjaku. Ko se zvečeri in odidemo spat, celo noč laja in cvili. čez noč se pokaka in polula, čeprav ga peljemo po zadnji jedi na sprehod. Problem, pa je, da se na sprehodu sploh nič ne pokaka in ne polula. Kaj naj naredim, da bi opravil svoje potrebe zunaj? Prav tako bi ga rada odvadila, da ne bi več skakal po ljudeh? Psiček je v svojem kratkem življenju zdaj pri drugem lastniku. Nima pa tudi mere pri jedi. Pojedel bi vse kar vidi in tudi jedel bi ves čas...
Ze malo obupana... Pomagajte mi!
Tanja
Odgovor:
Poskusite uskladiti čas sprehoda z njegovim časom opravljanja potrebe. Sprehod naj bo dovolj dolg. Preberite tudi odgovore na druga vprašanja, saj je o privajanju na opravljanje potrebe veliko napisanega.
Večina mladih psov v boksu laja - posledica selitve od matere. Vi pa tudi ne veste, kako je bilo pri prejšnjem lastniku. Poskusite z umirjanjem in ga pohvalite, ko bo tiho. Sicer pa dajte kužku še malo časa.
Pojedel bo toliko, kolikor mu boste dali. Vi morate določiti mero, ki je primerna za starost in velikost psa.
Tudi o nezaželenem skakanju na ljudi je že nekaj odgovorov. Predlagam, da si preberete prispevek Ko dobimo mladega psa v hišo...
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imamo 3 mesece staro psičko (višavki terier). Zadnje dneve, kadar sreča človeka ali pride kdo na obisk, steče k njemu, da bi ga pozdravila, skače k njemu, ušesa ima nazaj in rep med nogami in se med "pozdravljanjem" polula. Izgleda vesela in ne prestrašena. Drugače nima nobenih problemov z uriniranjem. V hiši se ne polula in sama opozori, če mora ven.
Branko
Odgovor:
Z vašo psičko ni nič narobe. Pri tej starosti kužki to radi počno. Vesela je od vznemirjenosti in takrat ji uide nakaj kapljic. Včasih več, včasih manj. Ta nevšečnost bo prav gotovo kmalu izginila.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imamo 11 tednov staro dalmatinko. Živi z nami v stanovanju, dobiva tri obroke dnevno in je večino časa zunaj, kjer lahko opravlja potrebo. Zadnjič jo peljem ven ob 22. uri zvečer, vendar pa se ali pa se ne pokaka. Problem nastane ponoči, ko naredi potrebo v stanovanju in to po tri velike kupe. Ne razumem zakaj.
Darko
Odgovor:
Zelo grda primerjava. Dojenčka posedamo na kahlico, pa se pokaka minuto po tem, ko ga povijemo v pleničke. Tudi vaš kuža je "dojenček". Dajte mu nekaj časa in gotovo vama bo uspelo kakanje zunaj.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Veliko veselja imamo z živahno 5-mesečno bokserko Dono. Težave imamo le pri navajanju na sobno čistočo. Živi z nami v hiši. Hranimo jo 3x na dan. Ven jo vodimo zjutraj, ko se zbudi in potem po vsakem obroku. Proti večeru gremo vsak dan na 1-2 urni sprehod. Vedno se polula in pokaka. Vendar se podnevi pogosto polula tudi v hiši (ponoči je čista). Ni nekega časovnega vzorca in ne polula se vedno na isto mesto, se pa vedno v istem prostoru. So tudi dnevi, ko ne lula v hiši. Pri učenju smo uporabili časopisno metodo in še vedno imamo na tleh nekaj kosov papirja. Kaj naj storimo?
Mateja
Odgovor:
Mislim, da boste s časom dosegli željeno. Predlagam le, da ji onemogočite dostop do prostora, ki si ga je izbrala za opravljanje potrebe. časopis je asociacija, da to sme početi. Sama bi ga odstranila in vztrajala na opravljanju potrebe zunaj. Opazujte jo in ko zaznate, da se "pripravlja" ter išče prostor, jo nemudoma peljite ven.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Moje vprašanje se nanaša na nakup psa, ki bi bil sicer že drugi. Doma imamo zlato prinašalko, ki je stara 7 let. Je zelo lepo vzgojena, ubogljiva in strpna do drugih živali. Odločamo se za nakup gladkodlakega prinašalca. Težave imamo s spolom, in starostjo. Osebno bi raje malo starejšega mladička, pribl. 3 mesece, saj del dneva ni nikogar doma. Glede spola bi raje samičko, vendar me skrbi, da bi prihajalo do pretepov, saj bi bile psice vedno skupaj in ne vedno pod nadzorom. Prosim za nasvet o vzgoji obeh, da bi živele v "prijateljstvu", in mogoče kakšen naslov, na katerega naj se obrnem za leglo te pasme.
Jasna
Odgovor:
Iz izkušenj, ki jih imam, vam lahko povem le to, da prihaja do ljubosumja tudi med psi. Uspešno ga lahko nadziramo in blažimo lastniki, vendar le, kadar smo ob psih. Psi kažejo ljubosumje na več načinov in ni nujno, da tudi z agresivnostjo (v mislih imam pretep med psičkama), gotovo pa se bosta zrangirali. Predlagam, da poiščete možnost, da psički vendarle ne bosta skupaj, ko bosta sami. Več informacij pa lahko dobite tudi v Klubu retrieverjev Slovenije, kjer imajo gotovo tudi tovrstne izkušnje in vam bodo prav gotovo radi pomagali z nasvetom.
Njihova spletna stran je www.klub-retrieverjev.si, e-mail pa info@klub-retrieverjev.si.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Zanima me ali je pasma francoski buldog priznana, ker so mi ti psi zelo vseč, zanima pa me tudi karakter teh psov in cena....Doma že imamo nemško bokserko, ki pravkar pričakuje prvi naraščaj in bi radi kupili še psičko kakšne druge pasme, ker nam je delo s psi zelo v veselje. Kakšne druge pasme imajo še podoben značaj kot bokserji? Ta značaj nam je namreč zelo vseč, ker je zelo prijazna do vseh, predvsem do otrok, je pa tudi izredno dober čuvaj...
Sonja
Odgovor:
Kombinacija je zelo posrečena in tudi dokaj pogosta ravno zaradi temperamenta in podobnega izgleda (kratkega gobca). Francoski buldog je, tako kot bokser, dokaj temperamenten, ni pa hiperaktiven kot je bokser. Res pa je, da se psi, ki živijo skupaj, prilagodijo en drugemu in tudi učijo eden od drugega. Ko se človek odloča za nakup drugega psa, mora zelo pretehtati, kakšnega spola bo drugi pes. Imejmo vendo v glavi, da imamo že eno psičko. če bo naslednja tudi psička, se nam lahko (ni pa njuno) zgodi, da se bosta, ko bo druga odrasla, grdo stepli. Pa ne iz zlobe ampak zaradi rangiranja. Vedno je en vodja tropa. če pa bo naslednji pes, se pripravimo na težave, ko se bo psička gonila. Iz lastnih izkušenj menim, da so prve težave, če pride do njih, mnogo manjše.
Za več informacij o francoskih buldogih se lahko obrnete na Slovenski klub za pritlikave pasme (ga. Marija Ferlež, (02) 332 39 24 ali ga. Marija Male, (02) 251 38 76)
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
V naši družini smo se odločili za nakup psa. Nimamo se namena ukvarjati z vzrejo ali hoditi na razstave, tako da smatramo, da ni nujno, da imamo čistokrvnega pasemskega psa. Pojavila se je možnost, da od znanca dobimo psička-mešančka med čistokrvno zlato prinašalko in čistokrvnim nemškim ovčarjem. Zanima me, če se da predvideti, kakšen bo pes, ko bo odrasel - tako "telesno" kot "duševno". Verjetno ne bi smel veliko odstopati od lastnosti zlatih prinašalcev oz. nemških ovčarjev - ali pač...
Kot zanimivost: pri izboru pasemskega psa je polovica družine za zlatega prinašalca, polovica pa za nemškega ovčarja... torej idaelen mešanček za nas :)
LP Sandi
Odgovor:
Popolnoma se strinjam z vašimi domnevami. Vendar pa vam zagotovila, da bo mladiček podedoval od obeh staršev le najboljše lastnosti, ne more dati nihče. Menim sicer, da je prognoza dobra, veliko pa bo na vas, kako boste psa vzgajali.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Živim v stanovanju in si želim kupiti psa, ne morem pa se odločiti med pasmama bolonjec in coton de Tulear. Lepo bi vas prosila, če mi jih lahko opišete in svetujete, ali pa poveste kakšen naslov, kjer bi lahko izvedela kaj več.
???
Odgovor:
Za obe pasmi vam bodo največ informacij lahko dali v Slovenskem klubu za pritlikave pasme, (ga. Marija Ferlež, (02) 332 39 24 ali ga. Marija Male, (02) 251 38 76) in vam obenem posredovali tudi informacije o vzrediteljih.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Rada bi imela psa labradorca, ker pa živimo v bloku, me skrbi da ni prevelik. Prav zaradi tega bi se odločila za samičko, ki je manjša. Ali je labradorec primerna pasma za v blok? Mi lahko naštejete še kakšno pasmo, ki bila primerna zame? Kaj pa, če bi se odločila za psa iz pasjega zavetišča, bi ga lahko vzgajala ali bi imela z njim težave?
Vesna
Odgovor:
V bloku lahko živijo mali in veliki psi (odvisno od velikosti stanovanja), kratkodlaki in dolgodlaki (če vas ne moti puščanje dlake), psi in psičke (če vas ne moti krvavitev med gonjenjem). Odgovorov je prav toliko, kot vprašanj. Pes iz zavetišča je lahko prav primeren za vas ali pa popolna polomija. Sami se odločite za pasmo, po kriterijih, ki ste si jih sami zastavili. Npr. - ne sme biti višji od 30 cm, mora imeti kratko dlako ipd. Nato izberite pasmo. če pa se boste odpravili v zavetišče, vam predlagam, da izbranega psa dlje časa opazujete, ga popeljete na sprehod, se igrate z njim..., pa se boste veliko lažje odločili, ali je "ta pravi" ali ne. Glede labradorca pa: poznam lastnike, ki imajo v bloku samca in take, ki imajo samico, pa nobeden nima problemov. Pri izbiri bodite previdni na lajež, da se zaradi hrupa ne bodo jezili sosedje. Nekateri psi več, drugi manj lajajo. Pa veliko uspeha pri izbiri!
Odgovarja: Lili Ograjenšek

