mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 7  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 56 »
Dodal/a jana 22.10.2003 20:00:31 (1793 x prebrano)
O izbiri pasme

Vprašanje:
Potrebujem psa kot hišnega čuvaja. Malo sem se že pozanimal, vendar se nikakor ne morem odločiti. Izbiram med pasmami kot so bulmastiff, bokser, rottweiler in labradorec. Nek možak me je opozoril, da če se bom že odločil za boksarja, moram biti zelo previden. Kajti eni se slinijo, drugi pa spet ne. Prostor za psa ne bi smel biti problem (hiša z vrtom, cca. 700 m2). Od psa si želim to, da se v odsotnosti (služba) lahko popolnoma zanesem nanj. Kaj bi mi vi svetovali iz lastnih izkušenj?
Matej

Odgovor:
K bulmastiffu in rottweilerju dodajate labradorca!? Prav tako ne razumem problema slinjenja, če bo pes zunaj.
Iz lastnih izkušenj vam lahko rečem le to, da se na kateregakoli mladiča ne boste mogli 100% zanesti in da je pred vami dolga in zahtevna pot vzgajanja in šolanja, da boste dosegli svoj cilj.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:27:58 (2100 x prebrano)
O prehrani

Vprašanje:
Pridobili smo novega družinskega člana - psa, ki je sicer mešanec. Mati je španjelka. Star je devet tednov in je v stanovanju. Problem imam, ker se ne znajdem pri prehrani. Prosim za nasvet. Kuža bo hodil z nami tudi na dopust.
Eva

Odgovor:
Do enega leta predlagam hranjenje trikrat na dan. Količino odmerjajte po velikosti in debelosti psa. Hrana naj bo istovrstna, pri vsaki spremembi hrane bodite pozorni na iztrebke in se ravnajte po njih. Ker bo hodil z vami tudi na dopust, predlagam uporabo briketov.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:26:32 (1783 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Imam vprašanja, ki se tičejo mojega mladiča bernskega planšarskega psa, ki ga kličemo Max. Zanima me namreč, kolikokrat na mesec ga lahko skopam? Ali mu lahko dajem kosti, ki jih dobi naš večji in starejši pes? če jo dam velikemu psu, po imenu črt, jo hoče Max na vsak način imeti. Sedaj je star 11 tednov, težak približno 9 kg, je že kar velik. Ali ga lahko že peljem na sprehod in kdaj naj začnem s šolo (učenjem naj se usede, uleže, naj da taco, ...)? Pa še vprašanje, ki se tiče hranjenja. Koliko naj mu dam za jesti? Ko mu dam njegov obrok, bi on pojedel kar še enega ali dva. Pravijo, da je treba paziti. Dajem mu namreč 3 krat na dan po (količinsko), kot da bi mu dala 120 g briketov. Zmešam pa mu namreč brikete + hrana iz konzerve + kuhani makaroni ali riž.
Mojca

Odgovor:
Obrnite se na Klub za bernske planšarske pse, ga. Mojca Sajovic, tel. 01 787 27 88 in 041 36 16 16 ali email mojca.sajovic@gzs.si. Veliko podatkov in informacij lahko najdete tudi na klubski spletni strani www.homestead.com/skbpp.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:22:56 (1970 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imam 3 mesece staro mešanko rottweiler-labradorec, ki neprestano grize ljudi, živali in celo trde predmete, kot so kamni. Pred dvemi tedni si je počila zob, ko je grizla kamen. Zanima me, kako naj jo odvadim grizenja, predvsem ljudi!
Nik

Odgovor:
Res je, da imajo kužki potrebo po grizenju, predvsem v času menjave zob. Ste o tem že kdaj kaj slišali? Ponudite mu primerno igračo, kamne in vse ostalo izločite iz njegovega bivalnega prostora, oziroma mu prepovejte. Kuža bo kmalu ugotovil, kaj sme gristi. O grizenju ljudi pa... Ne poveste ali grize v igri, z namenom, da tako pozdravlja ali čuva svoj teritorij, gospodarja ipd. Menim pa, da ste mu dovolili, da je to počel do sedaj tudi z vami, sedaj pa ne razume, da ne sme več. Ne vas, pa tudi ostalih ne.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:20:33 (7038 x prebrano)
O tem in onem

Vprašanje:
Sva novopečena lastnika sedem tednov starega bernca in zelo radovedna. Počasi ga navajava na dolge potepe, ki ga čakajo z nama. To so za zdaj kratki sprehodi po bližnjem travniku, pa vendar Berni takoooo joka... Ali je možno, da je to še prenaporno zanj? Aktivnih ur preživi s katerim od naju, ali pa smo vsi skupaj, okoli 6 (zelo aktivnih), pa vendar mi ni čisto nič všeč, ko ga zapreva v njegov prostor zraven garaže, kjer bo prespal zimo. Ali lahko to negativno vpliva nanj? Kakšno mnenje imate o pesjakih? Pri kateri starosti naj postane pesjak njegova hiša? Že sedaj je včasih čez dan v pesjaku, vendar tako, da se vsi trije igramo v njem ali pa tako, da sva mu na očeh.
Berni precej grize, v bistvu grize vse: od oblačil do čevljev, časopisa, predvsem pa najine roke. Včasih ga je nemogoče božati. Ali je to le razigranost? Je zelo živahen pes.
Pa še to: koliko približno naj takšen kuža pojé na dan?
Berni, Grega in Mateja

Odgovor:
Težko vrjamem, da je vzreditelj prodal tako mladega psa, saj iz vašega opisa razumem, da ga imate vsaj en teden in da vam ni dal nasveta glede hranjenja.
Psa hranimo (vsaj do šestih mesecev, najbolje pa do enega leta) trikrat na dan. Izogibamo se vmesnih obrokov. Osnovna hrana naj bi bili briketi, količine za določeno starost psa pa so označene na embalaži. Sama vam jih ne morem svetovati, saj ne vem, s katero hrano ga hranite. Živalskih kosti ni priporočljivo dajati psom vsaj do šestega meseca starosti. Kmalu vas čaka obisk pri veterinarju, saj predvidevam, da boste kužka cepili. Najprej ga morate razglistiti. Veterinar vam ga bo stehtal in povedal ali je kuža dovolj, premalo ali preveč težak. Količino dnevnih obrokov boste lahko prilagodili njegovim ugotovitvam. Mladi psi potrebujejo kvalitetno sestavljeno hrano, saj potrebujejo ustrezno količino vitaminov, mineralov in ostalih snovi. Zato moramo biti pri izbiri hrane za mladiče zelo previdni. Ne izbirajmo je po ceni, pač pa po kvaliteti.
Pes se od prvega dne navaja na pesjak ali njemu odrejen prostor. Psa bomo zmedli, če bo smel nekaj časa spati v sobi ali na hodniku, nato pa ga bomo zaprli v pesjak. Cvilil in lajal bo tako dolgo, da nas bo priklical, kar bo za sosede zelo neprijetna stvar predvsem takrat, ko boste več ur zdoma. Nekaj dni ali noči bo jokal. Pustimo ga samega. Kmalu bo dojel, da je njegov dom pesjak in zadovoljen bo v njem. Spomnimo se dojenčka. Prve mesece življenja jé in spi. Tudi mladič potrebuje svoj mir. Zato je šest aktivnih ur gotovo prenapornih zanj. Dovolj je, če ga trikrat na dan spustimo iz pesjaka, da opravi svoje potrebe in mu nato privoščimo pol ure sprehoda ali igre. Potem ga zapremo in pustimo samega v pesjaku. Kuža se bo naučil, da mora biti tudi sam. Zelo se bo razveselil vsakega vašega prihoda, saj bo vedel, da je čas za opravljanje potrebe, igro ali sprehod ter na koncu za hrano.
Pesjak - Berni res ni pes za v stanovanje; primerno velik in urejen pesjak bo pravi dom zanj. Mladi psi največkrat grizejo zato, ker se dolgočasijo, včasih pa tudi pri menjavi zob, ker jih srbijo dlesni in si skušajo na tak, nam neljub način, pomagati. Najbolje je, da psu damo možnosti, da grize predmete, ki mu jih določimo in da mu za to najdemo primeren prostor. Na njemu razumljiv način mu tudi poskušamo dopovedati, kaj lahko grize in česa ne. Primer: Kuža nas grize po rokah. Ponudimo mu primerno igračo in mu jo rahlo vlečemo, kot da bi mu jo hoteli vzeti. Seveda mora biti zmagovalec on in si igračo priboriti. če bo spet želel gristi našo roko, mu odločno rečemo NE ter mu ponudimo igračo. Hkrati ga z besedami vzpodbujamo, da je pozoren nanjo. Psa ne dražimo: "PAZI, MOJE! MOJE!", pač pa ga ogovarjamo npr.: "TAKO JE! TO JE PRAV! JOJ, KAKO SI MOčAN!" Kupimo mu primerno igračo za grizenje, npr. umetno kost, tršo žogico, žaklovinast predmet - oblika klobase ali iz vrvi narejene igrače. če bo grizel te predmete, ga pohvalimo, sicer ga grajajmo.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:15:48 (2449 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imamo 7 tednov staro psičko, beagle. Pri tej starosti neverjetno grize. Še prav posebno zjutraj, ko je spočita. Prav dobro smo že opraskani. Ima par igrač, ki jih ji ponudimo v zameno za tvojo roko, hlače, copate, kavč. Tudi, če ji kategorično povemo, da naj neha gristi, tako drži, da ji ne moreš niti "spuliti" iz gobčka. Tudi, ko jo nesemo po stopnicah v stanovanje, te nazarensko grize, da se kar bojim, da mi ne bo padla. Ali je možno, da psička pri tej starosti tako grize, ali ne postopamo s to ljubko živalco primerno?
Vesna

Odgovor:
7 tednov stara psička?! Torej ste jo ravnokar prinesli domov. Zanimivo, da so mladiča tako hitro oddali. Verjamem, da vam je vzreditelj dal kup dobrih in pomembnih nasvetov. Tako bi tudi najboljši odgovor za vaš problem imel prav on. Sicer pa verjamem, da ste se o pasmi že prej dobro informirali.
Menim pa, da je problem v vašem odnosu do psa. Kaj bo šele pri 7 letih, če ga že pri 7 tednih ne obvladate? Predlagam, da navežete ponoven stik z vzrediteljem, oz v najbližjem kinološkem društvu poiščete konkretno pomoč.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:15:06 (2670 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imamo 11 tednov starega nemškega ovčarja, ki je v zadnjem času začel gristi in skakati na ljudi. človek ga niti pobožati več ne more, ker takoj lovi roko s svojimi ostrimi, malimi zobki.... Še posebej je nerodno, ker imamo dva majhna otroka, ki se takega grizenja močno bojita... Kako naj ga tega "igranja" odvadim?
Aleksander

Odgovor:
Upam, da ima vaš kuža "svoj" prostor. če ste se odločili za psa, se gotovo zavedate, da potrebuje ogromno vašega časa in pozornosti. Ko si boste vzeli čas zanj, se z njim poigrajte, roko "zamenjajte" s primerno igračo (pazite na kužkove zobke) po sprehodu in igri pa psa dajte v pesjak ter se posvetite svojim otrokom. Mlad kuža in majhni otroci - kdo bo sodnik? In kdo more vedeti in razumeti, kaj se sme in kaj ne? Otroku težko dopoveste - menite, da kuža lahko razume?

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:14:10 (1885 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Sem lastnica 6 in pol mesečnega dolgodlakega jazbečarja. Nasplošno je zelo priden in učljiv kuža, vendar ga ne morem odvaditi skakanja po ljudeh, še posebej, kadar je vesel. Zelo redko je sam doma, vendar kadar je, zgrize vse, kar lahko najde. Kako ga naj odvadim tega?
Tina

Odgovor:
Verjetno vaš kuža grize tudi, ko ste doma. Takrat mu to preprečite! Ukaz: NE! - ponudite mu njegovo igračo, ki jo sme gristi in se igrajte z njim. Njegovo potrebo po grizenju tako preusmerite na predmet, kjer ne bo škode. Ko pa se spet loti "neprimernega" predmeta, postopek ponovite. Kadar vas ni doma, mu grizenje enostavno ne morete preprečiti drugače, kot da umaknete tiste predmete, ki jih ne sme gristi ali pa psu preprečite dostop do njih.
O odvajanju skakanja po ljudeh si preberite članek Ko dobimo mladega psa v hišo...

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:11:17 (1924 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Pred kratkim smo dobili psička, belega višavskega terierja, starega dva meseca in pol. Ker je to naš prvi psiček, se obračamo na vas z naslednjimi vprašanji:
1. Psičku dajemo hrano Eukanuba za mladičke od 1. do 12. meseca starosti. Ali mu lahko damo še kakšno drugo hrano, kot je npr. Poli salama, sadje, kuhana zelenjava? Kolikokrat na dan mu damo jesti?
2. Psiček velik del dneva prespi. Ali je to v redu?
3. Veliko grize. Takrat ga narahlo udarimo s časopisom. Ali je to pravilno? Kako naj ga odvadimo grizenja?
4. Psiček se pogosto vrti okoli sebe. Mislimo, da ga srbi danka. Po potrebi ga umijemo. Ali je lahko vzrok srbenja danke antibiotik, ki ga je dobival deset dni zaradi vnetja črevesja (imel je drisko)?
5. Psiček zadnje dni med spanjem smrči. Ali je to normalno?
Maja s starši

Odgovor:
Vsakič, ko me kdo vpraša o prehrani mladička, ki so ga komaj prinesli domov, se sprašujem: ali vam vzreditelji, ki so vam prodali psa, ne povedo kaj, kdaj in koliko ga hraniti, saj ste ga "drago plačali"?
Večina vaših vprašanj je za veterinarja, ki vam bo nanje tudi odgovoril. Jaz se bom omejila na odvajanje grizenja. Vaš kuža je še "dojenček" in nekaj mora gristi. Vi mu določite, kaj sme in česa ne. če grize vašo roko, mu pozornost takoj preusmerite na katero izmed njegovih igrač. Ne dovolite mu, da grize "ljudi". Lahko je uspešen tudi vaš način s časopisom, vendar pazite, da ga ne prestrašite.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 9:07:16 (2508 x prebrano)
O grizenju

Vprašanje:
Imam 6 mesecev starega gordon setra. Problem, je v tem, da pes grize. Že kot mladiček je grizel, in še vedno to počne. Ne grize močno, zato upam, da se hoče le igrati. Vendar ga skoraj ne moreš pobožati, ker te takoj zagrabi za roko ali rokav. Zanima me, kako ga odvadim te grde navade?
Aleksander

Odgovor:
Vsi mladi psi bolj ali manj grizejo. Vsi začnejo z igro, nato pa z grizenjem že nakazujejo, kdo je v hiši glavni. Preprečite mu grizenje roke in rokava - ne dovolite mu tega in mu ponudite "igračo", katero sme gristi.

Pa še nekaj besed o pasjih igračah
Velikokrat pišem "igrajte se s psi, psi morajo imeti igrače". Dostikrat pse primerjam z otroci. Ko pa govorim o igračah, ne mislim na plišaste in gumijaste igrače, ki so namenjene otrokom. Pasja igrača naj bo s cunjami napolnjena stara nogavica, ki jo pes z užitkom ugrizne in jo lahko vi primete na drugi strani ter se tako vlečeta in "borita", na kar vedno zmaga on in odnese svoj plen. če mu boste ponudili pravo igračo, vam jo bo prinašal v upanju, da se bosta spet "vlačila", saj bo zmagovalec VEDNO ON. Velja pa previdnost pri psih z mlečnimi zobmi (v času, ko jih menja). Takrat se igrajte z občutkom, da mu nehote ne izpulite zoba, kar ga bo seveda zabolelo. Ko je kuža večji in vam je uničil že veliko takih "igrač", mu naredite močnejšo ali pa mu kupite tako iz vrečevine, t.i. pasjo klobaso. Za igro so primerne tudi žogice, predvsem take, ki so na vrvicah in jih prav tako lahko kupite v trgovinah za male živali.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.