mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 11  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 40 41 42 (43) 44 45 46 ... 56 »
Dodal/a jana 22.10.2003 8:14:13 (2172 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Ameriškega stafford terierja sem uvozil s Hrvaške in z njim dobil hrvaški rodovnik, nato pa še "eksport pedigree". Ali moram pri nas psa kam prijaviti ali vpisati (npr. v rodovno knjigo)? če da, kdaj in kako?
Milan

Odgovor:
Pomembno je, da vašega psa čimprej vknjižite v slovensko rodovno knjigo. Vse informacije dobite na Kinološki zvezi Slovenije v Ljubljani.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:13:03 (2151 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Svojega psa sem kupila pri vzrediteljih v tujini. Na kinološki zvezi Slovenije sem izvedela, da za prepis psa ne potrebujem izvoznega rodovnika. Pred kratkim sem od vzreditelja prejela avstrijski rodovnik, a na njem ne piše kdo je lastnik psa. Že ob nakupu psa pa sem dobila mednarodno izkaznico, na kateri so podatki o čipiranju psa, številka čipa, ter lastnikovi (moji) podatki. Zanima me, če ta izkaznica ob rodovniku zadostuje za prepis rodovnika ali pa bi morali biti moji podatki tudi na avstrijskem rodovniku?
Neža

Odgovor:
Predlagam, da kopije dokumentacije, ki jo imate, pošljete na KZS. Precenili bodo, kaj še potrebujejo za vpis v rodovno knjigo in vas o tem obvestili.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:10:38 (2951 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Z možem imava štiri mesece starega rumenega labradorca. Zataknilo se je, ko je veterinar povedal, da je zlati prinašalec. Pes ima kratko ščetinasto dlako po celem telesu, tudi repu. Je z rodovnikom in ni mešanec. Zanima naju, ali je to mogoče, da je zlati prinašalec prav tako s kratko dlako. Ljudje naju venomer sprašujejo kaj je, labradorec ali zlati prinšalec.
Mojca

Odgovor:
Vaš pes je tisto, kar piše na rodovniku. če pa v pasmo niste prepričani, se povežite s Slovenskim klubom retrieverjev (Mihela Zupanc), ki vam bodo vedeli povedati, kaj imate.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:05:30 (1913 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
V Italiji bom kupila mladega rodovniškega psička, pa me zanima, katere dokumente je potrebno imeti, da se ga lahko pripelje v Slovenijo oz. kaj je potrebno glede dokumentacije kasneje še urediti. Glede na to, da se tokrat prvič 'spopadam' z rodovniki in podobnimi papirji bom hvaležna za vsakršno informacijo.
Tanja

Odgovor:
Najbolje, da se obrnete za informacije na Kinološko zvezo Slovenije, Ilirska 27, Ljubljana, tel. 01 23 40 952, email kinoloska.zveza-slo@siol.net. Tam vam bodo po nakupu tudi vpisali psa v slovensko rodovno knjigo. Oni vam lahko dajo točne podatke, kaj potrebujete pred tem (ob nakupu in uvozu psa).

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 22.10.2003 8:02:51 (2217 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Imam psičko Beo, stara je 2 leti. Ker bi jo radi parili, me zanima, kaj potrebujemo, da bi tudi mladički dobili rodovnik? Kako si psička pridobi vzrejno dovoljenje?
Lorena

Odgovor:
Ker ne omenjate pasme vaše psičke, vam ne morem odgovoriti. Vzrejno dovoljenje pridobite na vzrejnem pregledu pasme. Ti so večinoma spomladi in jeseni. Ko bo imela psička vzrejno dovoljenje (pri nekaterih delovnih pasmah zahtevajo tudi opravljen izpit) in boste parili z rodovniškim psom, ki bo imel tudi urejeno dokumentacijo, bodo rodovnik dobili tudi mladički.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 10.10.2003 21:00:21 (1392 x prebrano)
O skakanju in naskakovanju

Vprašanje:
Prebrala sem vaš članek, kako psa odvaditi skakanja po ljudeh in se ga tudi držala, vendar ni nobenih sprememb. Pes je star 11 mesecev in še zmeraj skače po domačih in mimoidočih. Kaj naj naredim?!
Tina

Odgovor:
Očitno potrebujete tudi praktičen (ne le teoretičen) nasvet, zato vam predlagam, da se obrnete na najbližje kinološko društvo.
Tukaj si lahko ogledate seznam kinoloških društev!

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 10.10.2003 20:00:11 (2064 x prebrano)
O odpoklicu

Vprašanje:
Imam pet mesecev starega pasjega mladiča, najdenčka. Sem novopečen lastnik psa (imam ga mesec dni). Na začetku se je odzival na klic "pridi". Lepo uboga, sem si mislil. Ampak sedaj je konec vsega lušnega. Še vedno mi sledi, kamor koli grem, le na klic se več ne odziva. Kako naj ga naučim, da "pridi" pomeni pridi sem?
Gregor
ps: Morda mi lahko svetujete kakšno knjigo o pasji vzgoji; ali je čas za šolo?

Odgovor:
Vzemite 10-15 m dolgo vrvico, ki jo sme kuža vleči tudi za seboj, vendar trdno držite drugi konec. Vrvica naj ne bo napeta, tako da bo imel kuža občutek, da je prost. Ko kuža ne bo pozoren na vas, ga pokličite k sebi. če se na poziv ne bo odzval, ga cuknite ter ponovno prijazno povabite. Postopek nadaljujte tako dolgo, da kuža pride k vam. Pohvalite ga, pobožajte, dajte mu priboljšek, ter mu dovolite, da se spet oddalji od vas. Z vajo ne pretiravajte, dovolj je, da jo ponovite trikrat na dan (na sprehodu). Prav pa bi tudi bilo, da se v najbližjem kinološkem društvu pozanimate, kdaj in kako pri njih izvajajo tečaj vzgoje in se s kužkom vanj vključite.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 10.10.2003 19:58:59 (1997 x prebrano)
O opremi

Vprašanje:
Imam čivavo, ki tehta ca.1 kg. Imam težavo, da nikjer v Zoo trgovinah ne dobim primerne oprsnice. Ponujajo mi za mačko... ampak ta je tudi prevelika. Tudi takšna za nastavit. Tako imam kar težavo. Ali mogoče kdo ve, kje bi imeli tako oprsnico? Ali jih kdo izdeluje doma?
Klavdija

Odgovor:
Za tako majhne psičke se uporablja oprsnice iz mehkega materiala, to je iz pletene ploščate bombažne gurtne. Nimajo mehanizma za nastavljanje, ampak jih z zaponko zapnemo na takem mestu, da so kar najbolj prilagojene velikosti psa. Narejene so tako, da predolge dele lahko odstrižemo in konice stopimo nad plamenom vžigalnika, da se ne razpletajo. Na ta način dobimo oprsnico, ki je natančno prilagojena prav našemu psu. Oblika je enaka kot pri mačjih oprsnicah. So štirih različnih barv: modra, črna, zelena in svetlo vinsko rdeča. Cena je okrog 1.000 SIT. Dobite jo v trgovini za živali Gali&Nika, Linhartova 66, Ljubljana. Naročite jo lahko tudi po telefonu 01 437-77-88. Zraven lahko dobite povodec iz enakega materiala, z zelo majhnim karabinom in enake barve.

Odgovor prispevala ga. Danica Simončič
Trgovini za živali Gali&Nika


Dodal/a jana 10.10.2003 19:56:49 (1817 x prebrano)
O vzgoji

Vprašanje:
Pred 4 dnevi sem dobila 6 mesecev staro psičko. Prvi dan sem ji pustila, da se nas navadi doma, potem pa sem začela počasi z učenjem enostavnih stvari "pridi sem in sedi", vendar me psička ne jemlje resno - vse druge v družini bolj uboga ali pa se jih boji. Na vsak moj ukaz se vrže na hrbet, noge da v zrak in me gleda. Vstati potem sploh noče, tako da jo moram dvigovati.
Kaj naj naredim, da me bo bolj upoštevala? Malo me je strah, da ne bom imela dovolj nadzora nad njo, ker bo le malo večja psička.
Barbara

Odgovor:
Kar je za nas ljudi čisto enostavno, je kužku zelo zapleteno. Psi ne razumejo besed "pridi sem", "sedi"... Šele takrat, ko te besede dopolnimo s čutnim vplivom, razumejo, kaj želimo, ko izrečemo posamezno besedo. Pojdite stran od psičke, v roke vzemite kakšno pasjo poslastico (seveda ne takrat, ko bo psička preveč sita). Počepnite, pokažite ji, kaj imate, ter jo povabite k sebi. Iz radovednosti ali zaradi prijetnega vonja (npr. košček klobase...), bo psička gotovo prišla k vam. In ko bosta to pridno vadili, bo čez nekaj časa gotovo razumela besede "pridi sem". Vaš položaj in izkušnje ji bodo povedale, da jo čaka pri vas nekaj prijetnega. Nato roko dvignite tako, da ne bo dosegla hrane, morda ji celo malo pomagate s pritiskom na zadnjo plat in ji rečete "sedi". Ko to naredi, ji daste zasluženo nagrado. Zapomnite si: za nagrado mora kuža vedno nekaj narediti. Predlagam pa vam, da obiščete tečaj vzgoje mladih psov v najbližjem kinološkem društvu.
Seznam kinoloških društev

Odgovarja: Lili Ograjenšek


Dodal/a jana 10.10.2003 19:53:26 (1796 x prebrano)
O prinašanju

Vprašanje:
Imel sem nemškega ovčarja, starega deset let, ki je bil vse od mladostne dobe zasvojen s prinašanjem različnih predmetov. Od jabolk, kamnov, posod, vejic, obuval itd. Ne samo meni, ampak vsem, tudi obiskom. Za te stvari je bil pripravljen skočiti kamorkoli. Tudi v ogenj. Ob tem je bilo mogoče videti, da pes pričakuje, da mu bo nekdo predmet vrgel v iskanje. Razvade se ga ni dalo odvaditi ne na lep ne na grd način. Zdaj imam novega ovčarja, ki je star štiri mesece in že kaže podobna nagnjenja. Ker vse šole predpisujejo "aport" me zanima, kako ga tega naučiti, da mu to ne bo prišlo v stanje zasvojenosti?
Edvard

Odgovor:
Menim, da bi vam prejšnjega kužka zavidal marsikateri kinolog, predvsem pa tisti, ki imajo probleme, kako psa naučiti, da prinaša predmete. Z obuvali je res problem. Predvsem če je čevelj last gosta in mu ga kuža odnese. Pes naj bi imel igračo, s katero se igrata skupaj on in lastnik. Nič ni slabega, če tisto igračo prinaša. Obuvala mu prepovemo in mu v zameno ponudimo njegovo igračo. Da bo stvar zagotovo popolna, pač obuval ne puščamo tako, da bi jih pes lahko odnesel. Podobno je s kamenjem, saj si pri tem lahko poškoduje zobovje. Ko pa boste dobili obisk, psa odstranite. Zaprite ga v pesjak ali pa kam privežite. Goste prosite, da pustijo psa pri miru. Tako se boste izognili nevšečnostim. če bo kuža imel manj stika s tujimi ljudmi, bo do njih previdnejši, gotovo tudi manj prijazen. Postal bo čuvaj, ki tujcem ne bo zaupal in ne bo iskal njihove bližine, če bo od lastnika dobil potrebno igro in razvil do njega spoštovanje in pokornost.

Odgovarja: Lili Ograjenšek


« 1 ... 40 41 42 (43) 44 45 46 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.