mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa
Kdo je tukaj?
admin: 0 | gosti: 20  

ISSN 1581-3258
2000-2023 © Jana

mojpes.net na Facebooku


« 1 ... 43 44 45 (46) 47 48 49 ... 56 »
Dodal/a jana 1.9.2003 18:45:53 (1954 x prebrano)
O kakanju in lulanju

Vprašanje:
Zanima me, kaj bi lahko bilo narobe pri 9 tednov stari dalmatinki. Problem je v tem, da je pred dvema dnevoma začela zelo pogosto urinirati. Celo na 15 min. Vodo ima zmeraj svežo. Po spanju, igranju, žvečenju ipd. jo peljem ven, kjer opravi potrebo, ko pa se vrneva, ne mine dosti, ko se spet polula. Včasih z glasnim "NE!" preprečim, da bi se do konca in greva takoj ven, kjer se olajša, čez nekaj minut pa spet. Ali je možno, da si je prehladila mehur? Naj še povem, da čez noč lula samo enkrat in še to na papir. Upam, da ni kriv način vzgoje. Sodelavec je namreč inštruktor na eni izmed pasjih šol in mi je svetoval, da če odnaša copate (kar dela) naj jo rahlo krcnem po smrčku in da si bo po principu pogojnega refleksa v bodoče premislila. Po drugi strani pa berem, da dalmatinci ne prenašajo grobe vzgoje. Zelo sem zaskrbljen. Psička je sama doma zelo malo. Samo dvakrat je bila sama 7 ur, drugače je vedno kdo z njo. Ko je bila sama, je bila zelo pridna.
Gorazd

Odgovor:
Za mladiče je značilno, da urinirajo pogosteje in v manjših količinah. če tega psička že ni počela prej, je seveda možno, da gre za kakšno vnetje mehurja. Tudi drugih vzrokov pogostega uriniranja je kar precej, zato bi bil obisk veterinarja kar primeren.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:44:50 (2769 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam 9 mesecev starega mopsa. Že nekaj časa opažam, da ima po vsakem sprehodu krvave sprednje tačke. Sprehajamo se večji del po travnikih, saj tudi živimo nekaj kilometrov iz Ljubljane in je možnosti za sprehode zelo veliko. Opažam pa, da hodi tako, da najprej z zgornjim delom sprednjih tačk podrsa po tleh, šele nato stopi na blazinice. Kako zaščititi tačke, ker se očitno stanje ne bo izboljšalo?
Zvonka

Odgovor:
Svetoval bi vam, da se oglasite pri veterinarju, da stanje oceni in ugotovi ali je mogoče vzrok kaj drugega. V kolikor se bo ugotovilo, da ni nič narobe, lahko poizkusite s kremo ELASTOPAD, ki je namenjena posebej blazinicam.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med

Preberite še dodatno vprašanje in odgovor!


Dodal/a jana 1.9.2003 18:42:58 (1790 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam 3 leta starega čistokrvnega nemškega ovčarja. Pred približno tremi meseci se mu je naredila rana na največji blazinici
leve tace veličine 2-3 cm. Pri veterinarju sem dobil nek prašek oziroma kislino za sušenje ran. Vendar se rana slabo celi (pes si liže) - še več, tudi na drugi sprednji nogi se mu je pred nekaj dnevi naredila čisto podobna rana. Vzrok za nastanek rane na žalost ni poznan. Ali je možno pomanjkanje vitaminov, prehrana, bolezen...?
Dominik

Odgovor:
Znano je, da se rane na blazinicah slabo celijo, to pa predvsem zaradi stalne obremenitve, izpostavljenosti in končno zaradi stalnega lizanja. Potrebno bi bilo narediti suho obvezo in za nekaj časa zmanjšati aktivnost psa, da se rana zasuši in zaceli. Rane nastanejo najpogosteje zaradi poškodb, vbodnin. Možno je tudi pomanjkanje vitaminov, vendar samo pomanjkanje brez sekundarnih vzrokov ne bi povzročilo rane. če je pa rana ob robu blazinice, je možno tudi globoko bakterijsko vnetje.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:42:00 (1938 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imamo 6 let starega rottweilerja. Prva 3 leta svojega življenja je imel močne alergije na: vse brikete Hill's, Bosch, Eukanuba...). Kasneje smo sami ugotovili, da ima posebej alergijo na govedino in vse izdelke od goveda, torej mleko itd. Alergija se kaže v obliki kožnih sprememb, izpadanja dlake, močnega srbenja, tako, da se joka. Nato smo odkrili hrano Nutrichoice. Pes je takoj prenehal z vsemi alergijami. Po treh letih so se alergije spet pojavile. Sedaj mu dajemo kuhano konjsko meso, olivno olje, žitarice, zelenjavo itd, pa mu vendarle ne zadošča, ker kar pada po tleh in se ne more več pobrati, oz. se pobere čez nekaj časa, poležava itd. Takoj, ko mu spet damo Nutrichoice, je čez 1 teden, kot da bi bil star spet 3 leta, živ itd. Bolh nima. Klopov nima.
Mojca

Odgovor:
Proizvajalci večkrat spreminjajo sestavo hrane. Tako so verjetno proizvajalci Nutrichoice dodali hrani sestavino, ki pa povzroča vašemu psu alergijo. V vašem primeru bi se bilo smiselno pogovoriti z vašim veterinarjem o kortikosteroidni terapiji za daljše obdobje. S tem bi prekinili alergijske reakcije in lahko bi normalno hranili psa v daljšem obdobju.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:40:40 (1840 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam psička, starega 2 leti. Pred cca. 2 mesecema ga je napadel škotski ovčar in se je zelo prestrašil (ne vem, če je to pomembno). Pred 14 dnevi je imel prvi napad epilepsije. Obiskala sem veterinarja, in sem mu dajala 10 dni tablete tegretol in lanitop. Potem sem ga peljala na kontrolo in ni dobil več tablet. Tisti dan je imel 5 napadov, ki so trajali 1-2 minuti. Zjutraj mu je drugi veterinar predpisal tablete phenobarbiton 15 mg, ki jih dajem že 10 dni. Sedaj več ni imel napada. Prosim za pomoč, kako ravnati s psom, ki boleha za to boleznijo. Zanima me, če obstaja možnost, da se ti napadi ne bi več ponavljali, ko ne bo več dobival tablet. Veterinar je tablete predpisal za 3 mesece, potem pa paredlaga pavzo.
Ivan

Odgovor:
Epilepsije so področje o katerem vemo razmeroma malo. Nikoli ni mogoče zagotoviti v kolikšni meri se bodo napadi ponavljali in ali bo zdravljenje učinkovito. Načeloma velja, da poizkušamo emisije napadov zmanjšati na minimalo ali čim manjšo ferkvenco.
V pomoč prilagam članek Kako živeti z epileptičnim psom (v angleškem jeziku).

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:37:17 (1887 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam 6 - mesečno beaglico, ki mi je v tem letnem času, padla oz. skočila v vodo. čeprav sem jo takoj obrisala in se namenila domov, je pot do doma trajala še najmanj pol ure. Mislim, da se je v tem času prehladila, kajti naslednji dan je pri vsaki telesni dejavnosti začela kašljati, se daviti in hropeti. Zato me zanima, če je prehlad pri psih možen in kako ji lahko pomagam?
Sylvia

Odgovor:
Vaša psička se je najverjetneje prehladila. Skok v mrzlo vodo in pot domov je bil le pogoj, da je odpornost padla. Najprej bi bilo potrebno psičko pregledati, se pravi ji zmeriti temperaturo, poslušati pljuča itd. V vašem primeru bi svetoval mirovanje s kalorično hrano in kakšnimi vitaminskimi tabletami. V kolikor se stanje poslabša, je nujen obisk pri veterinarju, saj se prehlad lahko razvije v pljučnico.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:35:49 (1782 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Rada bi izvedela kaj več o kolčni (komolčni) displaziji pri BPP.
Mateja

Odgovor:
O kolčni displaziji je na spletni strani www.mojveterinar.com objavljen članek z naslovom Kolčna displazija pri psih - Canine Hip Dysplasia.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:33:50 (2258 x prebrano)
O dokumentih

Vprašanje:
Zanima me, katere dokumente rabim, da lahko peljem svojega psa čez mejo v Avstrijo in Italijo. Je cepljen in ima rodovnik, poleg tega vem, da za v Italijo potrebuje pregled dva dni pred prehodom meje, ne vem pa kako je s prehodom avstrijske meje.
Aljaž

Odgovor:
Za prevoz psa čez mejo je potrebna pasja izkaznica, v kateri so potrjena cepljenja za tekoče leto in potrjen pregled. Načeloma ne bi smelo biti časovne omejitve glede prehoda čez mejo po pregledu. Pregled velja 30 dni.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:32:45 (1817 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam nemško ovčarko, staro 10 let. Živimo na deželi. Pred kakšnim tednom je začela šepati na sprednjo levo taco. Obiskali smo veterinarja. Dejal je, da ima pretrgane vezi v zgornjem sklepu. Svetoval je čimveč mirovanja , da bi se to zacelilo. Po mirovanju kakšnih 10 metrov lepo hodi, nato pa zopet šepa. Ali bi bilo potrebno slikanje, morda operacija, ali se bo to zarastlo in bo šepala?
Zdenka

Odgovor:
če se šepanje v tednu ob mirovanju ne popravi, bi vam svetoval slikanje sklepa, saj je zelo verjetno, da gre za kakšno sklepno degeneracijo ali odlom kakšnega delčka kosti, hrustanca, ki migrira po sklepu in povzroča hude bolečine.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


Dodal/a jana 1.9.2003 18:32:07 (1710 x prebrano)
O zdravju

Vprašanje:
Imam 6 let in pol staro škotsko ovčarko. Do sedaj ni imela nobenih zdravstvenih problemov, zadnje čase (zadnjih nekaj dni) pa sem opazil, da ima težave z nogami. Včasih zelo težko vstane. Problem je pri zadnjih tačkah, verjetno kolki. Ne bi mogel reči, da je nastala bolezen zaradi preobremenitve. Na sprehode jo sicer redno vodimo, vendar to niso dolgi sprehodi in tudi intenzivni niso. Verjetno je malo pretežka (ima približno 30kg) , vendar je zelo velika, večja kot večina samcev. Njena hrana sicer ni najbolj zdrava, zraven pasjih konzerv (chapi) in briketov, poje tudi kar nekaj mesa in klobas, kar je pripravljeno za ljudi. Ko jemo, pač vedno prosi in nekaj malega vedno dobi. Bojim se, da se bo bolezen slabšala in vas lepo prosim za nasvet, kaj narediti oziroma kako preprečiti slabšanje bolezni.
Miran

Odgovor:
Možno je, da ima vaša psica kolčno displazijo, seveda pa ni izključeno tudi kaj drugega. Obisk pri veterinarju bo prava odločitev, saj je potrebno narediti temeljit pregled in opraviti RTG slikanje. Ob diagnozi displazije bo veterinar najverjetneje predpisal tablete proti bolečinam, ki jih bo morala psica jemati vse življenje. Vse ostale terapije npr. kirurška, so zelo drage in se lastniki psov zaradi tega ne odločajo za poseg, ki pa je tudi precej zahteven.

Odgovarja: Metod Šerbec dr.vet.med


« 1 ... 43 44 45 (46) 47 48 49 ... 56 »
domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.