Vprašanje:
Moje vprašanje ni podobno predhodnim, saj me namreč zanima, kako postati kinolog? Rada imam pse in bi se želela izobraževati v to smer.
Apolonija
Odgovor:
Najbolje je, da se oglasite v najbližjem kinološkem društvu in se vanj včlanite. Tam vam bodo svetovali, na kakšen način boste lahko svoje želje uresničili. Nikakor pa ne pričakujte, da se boste dela s psi kar hitro naučili. Potrebno je veliko ljubezni do psov, vztrajnosti in potrpežljivosti, vaj, treningov...
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Pred kratkim sem postal ponosen lastnik mlade rotweilerke. Zanima me, na kakšen način vzgojiti rotweilerko, da jo bom lahko, ko bo odrasla, brez strahu peljal med ljudi?
Rok
Odgovor:
Že kot mlado jo veliko vodite med ljudi. Pazite, da ne bo imela neprijetnih izkušenj z njimi. Prijatelji, znanci, pa tudi otroci, ki jim zaupate, naj jo božajo in so z njo prijazni. Psi, ki nimajo neprijetnih izkušenj z ljudmi, načeloma niso popadljivi - tudi rottweilerji ne. Toda previdnost velja vedno!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam 8 mesecev statega husky-a, ime mu je čRT. Dobila sem ga za darilo (čisto slučajno so izbrali to pasmo) in o tej pasmi nisem vedela kaj dosti. Iz lastnih izjušenj pa sem se naučila, da husky-i niso tipični psi. Na žalost tudi nisem zasledila kaj več literature o njih. Na vas se obračam v upanju, da mi boste pomagali z nasveti, kako obvladati to "samosvojo" zverinico. Po nasvetu znancev sem ga začela šolati že pri 4-ih mesecih in malo šolo je opravil zelo uspešno - celo odlično. Točno se zaveda, kdaj je v šoli in kdaj je v vsakdanjem življenju. Ko sva v gozdu, se rado zgodi, da kar izgine in ga ni več ur. Vsa ta napetost, ali se bo vrnil, kaj se bo zgodilo, ali ga bodo lovci ubili, itd,... Najhujse pa je, da živim v bloku, kuža spi zunaj in zelo rad izraza svoje nezadovoljstvo ali pa samo potrebo po sprehodu, WC-ju ali pa kar v tri dni. Sosedje mi že grozijo, kar je po eni strani tudi razumljivo, sploh če nisi ljubitelj živali ali bilo česa živega. Kako naj pomagam njemu in sebi, da bom končno začela uživati v skupnem življenju z mojim kužkom. Kaj bi se spremenilo s kastracijo? Strah me je tudi obdobja, ko bo popolnoma spolno zrel in njegovih vragolij? Ali res obstajajo ovratnice, ki na human način preprečujejo kužkom, da bi lajali?? Sem na robu živčnega zloma. Zavedam se, da so husky-i najbolj samosvoji in da imajo še vedno neklje v sebi nekaj divjega. če bi se odločevala za kakšno pasmo, si sigurno ne bi izbrala husky-a, AMPAK ZDAJ JE PREPOZNO, IMAM GA, IN UPAM, DA BO DOLGO ŽIVEL Z MANO, ZATO SI ŽELIM OBEMA OLAJŠATI ŽIVLJENJE.
Prosim pomagajte mi, ker res več ne vem, kaj bi!
Maša
Odgovor:
Predlagam, da se obrnete na kinološko društvo, kjer ste opravljali tečaj male šole, saj vas in vašega kužka najbolj poznajo in vam bodo gotovo lahko nudili strokovno pomoč. Najbrž največ izkušenj s huskyji pa imajo prav gotovo člani Kluba polarnih pasem in špicev. Njihova spletna stran je www2.arnes.si/~ssmbles1/polar/index.htm,
e-mail pa polar@slo.net.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Psa sem šolal v kinološkem društvu, pa sem nehal, ker so dejali, da moj pes nima nagonov. Da se da psa šolati samo preko nagonov. Niso mi povedali, kako bi psa pripravil k delu z mano, ker cukanja za ovratnico in grobosti imava oba s psom že dovolj. Moj pes je samojed, slab jedec in ga ne zanima nobena igrača in igra. Ali mi lahko poveste, s kakšnimi nagoni naj učim psa in kako naj delam.
Milan
Odgovor:
Vaš kratek, pa vendar izčrpen opis me je kar spravil v zagato, saj vem, da pričakujete konkreten odgovor. če ste redni obiskovalec naših strani, ste verjetno zasledili prispevek o humanem šolanju. Predlagam vam, da se obrnete na avtorja članka, gospoda Simončiča (gali@telemach.net). Hkrati z vami se mu že vnaprej zahvaljujem za pomoč. Pa veliko uspeha!
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam 11 tednov staro višavsko terierko in sprašujem, kdaj in kam jo lahko vpišem v kinološko društvo. Rada bi jo naučila osnov poslušnosti in jo že počasi privajam, vendar je kinološko društvo le boljše za psa. Kje je kakšno kinološko društvo za male pse ali za terierje?
Mojca
Odgovor:
Vse natančne informacije lahko dobite v Slovenskem klubu za terierje, pri Brigiti Kremser, Obrobna 13, Bresternica, tel. (02) 623 11 13, ki je tudi vzrediteljica belih višavskih terierjev.
Lahko pa povprašate tudi v najbližjem kinološkem društvu.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam manjši problem pri vzgoji rottweilerke. Stara je 10 tednov in je moj prvi pes te pasme. Nekako ne vem, na kakšen način naj jo vzgajam, da ne bo ona postala glava naše družine. Vsi smo do nje zelo ljubeznivi, kar ona očitno s pridom izkorišča. Namreč, če ji slučajno kdaj kaj ne paše, kar zarenči in tudi šavsne. Zanima me, kaj naj v tem primeru naredim in nasploh kako naj jo vzgajam. Verjetno samo z ostrim pogledom ne bom prišel daleč.
Poldi
Odgovor:
Popolnoma se strinjam z vami in če resnično ne boste nekaj ukrenili, psičke ne boste dolgo imeli ali pa vsaj brez težav ne bo šlo. NUJNO iščite pomoč v najbližjem kinološkem društvu.
Pomagajo pa vam lahko tudi v Klubu ljubiteljev rottweilerjev,
g. Rajko Rotner, tel. 01 787 85 68 in 041 391 141
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Doma imam 3 mesece staro mešanko. Zanima me, kdaj bi jo lahko vpisala v kakšen tečaj in kakšni tečaji za psa sploh obstajajo?
Špela
Odgovor:
Tečajev je kar nekaj vrst. Veliko kinoloških društev organizira tečaje vzgoje mladih psov. Nekateri sprejemajo tudi tako mlade pse, kot je tvoj, vendar redki. Pokličite v najbližje kinološko društvo, kjer boste dobila vse informacije.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam bokserja, starega tri leta in imam problem z odpoklicem psa. Problem nastane če pes uide z dvorišča, ker se ga ne da ujeti. Pes pride v bližino, ne pusti pa se prijeti. Nujno potrebujem nasvet, kako psa najlažje naučiti osnovnega odpoklica.
Klemen
Odgovor:
Preberite odgovor "Kako ga naučiti, da pride k meni?"
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Zanima me, katera pasma je bolj primerna in lažja za vzgojo, labradorec ali rottweiler? Ali je mogoče dati psa v šolo in kako to poteka?
Renata
Odgovor:
Prav gotovo je lažje vzgojiti labradorca, predvsem za začetnike.
Poiščite najbližje kinološko društvo in se vpišite v ustrezen tečaj, v katerem boste vi in vaš pes dobili osnove vzgoje in šolanja psov. Pričetek tečajev bo verjetno v septembru, zato imate čas, da poiščete ustrezne informacije.
Odgovarja: Lili Ograjenšek
Vprašanje:
Imam dva velika šnavcerja, psičko in psa, stara 15 mesecev. Hočem ju naučiti napada in obrambe, pa ne najdem dovolj literature. Prosim, če mi lahko poveste kaj o šolanju napada in obrambe.
Miha
Odgovor:
Po vseh pravilih in tudi logiki šola napad in obrambo usposobljen marker, ki ima na tem področju zadostne izkušnje. Ne vem, kako si predstavljate sebe v vlogi vodnika in "barabe" (markerja). Menim, da boste za tovrstno šolanje morali v najbližje kinološko društvo.
Odgovarja: Lili Ograjenšek

